Bugyognak a vulkánok – Santorini, Szicília és Nápoly veszélyben van
A vulkánkitörések és a halálos szökőárak kockázata nő, különösen a görög Égei-tengeren. Az emberek menekülnek, a hatóságok erősen riasztottak. A jelenleg nagyrészt elnéptelenedett görög üdülősziget, Santorini körül zajló földrengések a közeli Columbus víz alatti vulkán tevékenységéhez kapcsolódnak.
Ha kitörne, annak katasztrofális következményei lehetnének az emberekre és a környezetre az egész régióra – figyelmeztetnek a kutatók.
Február elején az eddig szokatlanul intenzív, 2000 földrengésből álló hullám új csúcsot ért el Szantorinitől északkeletre: az athéni Geodinamikai Intézet szerint az eddigi leghevesebb földrengést a vulkáni eredetű Kikládok-szigetek közelében jegyezték fel, 5,2-es erősséggel. A rengést a 230 kilométerre lévő Krétáig és Athénig lehetett érezni.
A Kikládok szigetein élők félelme egyre nő. Az idősebb szigetlakók még emlékeznek az 1956-os katasztrófára, amikor egy pusztító, 7,7-es erősségű földrengés a szomszédos Amorgos szigetnél 53 emberéletet követelő szökőárt okozott.
A geológusok már 2023-ban arról számoltak be, hogy a Columbus vulkán alatt van egy magmakamra, amely gyorsan megtelik. Évente négymillió köbméterrel nő a mennyiség – ez napi négy olimpiai uszoda térfogatának felel meg.
Kitörés esetén a keletkező vízgőzrobbanás több tucat kilométer magas kitörési felhőt hozhat létre. Hamu és habkő nagy területen hullana, és egy szökőár súlyosan sújthatja Santorinit és más égei-tengeri szigeteket. Európa legnagyobb aktív vulkánja, a szicíliai Etna is jelenleg megnövekedett mennyiségű lávát bocsát ki. A kitörések (még) nem érintették a közeli cataniai repülőteret, amely továbbra is üzemel – közölték a hatóságok.
Az Etna és a Kolumbusz mellett a Nápoly közelében, a Vezúvtól nem messze található Phlegraean Fields (Campi Flegrei) szuper-vulkánja is fokozott aktivitást mutat. A szuper-vulkán különösen nagy magmakamrával rendelkezik, amely hatalmas mennyiségű lávát, hamut és gázt bocsátana ki, ha kitörne.
A Szicília melletti Stromboli, Eyjafjallajökull (Izland), Pico do Pico (Azori-szigetek, Portugália) és Beerenberg (Norvégia) szintén egyre aktívabbak.



2025.02.20 07:52:55


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!