Indul az űrből érkező napenergia projekt
Hamarosan az űrből is jön a napenergia egy izlandi startupnau köszönhetően. A Space Solar rendszere egy új korszak kezdete a zöldenergia területén.
Az űrből érkező zöld áram akár már 2030-ban, bő öt év múlva megérkezhet , egy speciális műholdról a földre, mivel egy brit startup, a Space Solar, ambiciózus terveket jelentett be.

Zöld áram jöhet lassan az űrből, mert egy friss hír szerint addigra megvalósulhat az űrből érkező napenergia egykor sci-fi filmekbe illő álma. Ez a projekt az első lépés lehet a világ első űrbázisú napelem-rendszerének kiépítésében, amely folyamatos, tiszta energiát biztosíthatna a Föld számára. A projekt célja, hogy 2036-ra hatalmas űrállomások segítségével gigawattos nagyságrendben termeljenek energiát, amit versenyképes áron juttatnának el a földi hálózatokba, megkerülve a hagyományos, időjárásfüggő megújuló források korlátait. Nézzük is a részleteket.

A Space Solar az izlandi Reykjavik Energyvel és a Transition Labs fenntarthatósági kezdeményezésselműködik együtt. Egy demonstrációs műholdat terveznek fellőni, amely 30 megawatt elektromosságot sugározna vissza a Földre.

Ez a mennyiség körülbelül 3000 háztartás energiaellátásához elegendő. A műhold 64 tonnás lesz, napelemei kinyitva 400 méteres átmérőt érnek el, és 2000-36 000 kilométer közötti magasságban fog működni.

2036-ra már összesen hat űrbázisú napelemes állomást kívánnak létrehozni, amelyek gigawattos mennyiségű áramot biztosítanának folyamatosan, függetlenül az időjárástól vagy a napszaktól. Az ambiciózus cél az, hogy a 2040-es évek közepére akár 15 gigawattnyi áramot is előállítsanak. A pilot erőmű fejlesztése körülbelül 800 millió dollárba kerül, és a termelt energia ára várhatóan az atomerőművek áramának negyedéért lesz elérhető.
A Space Solar technológiai megoldásai, mint a SpaceX Starship megleletősen nagy előrelépést jelentő rakétájának használata, elengedhetetlen az áram űrbeli előállításában. A Starship ugyanis 150 tonnányi terhet képes alacsony Föld körüli pályára juttatni, ami jelentősen csökkenti a műholdak indítási költségeit.

Az űrből gyűjtött energiát nagyfrekvenciás rádióhullámok formájában sugározzák vissza a Földre, ahol vevőantennák fogják be az energiát, és átalakítják elektromossággá a hálózat számára.

Az űrbázisú elektromosság ötlete évtizedek óta létezik, de a költségek és méretbeli korlátok miatt sokáig sci-finek tartották. A legújabb űrtechnológiai fejlődés azonban elérhetővé teszi ezt a lehetőséget. Japán és Kína szintén hasonló projektek indítását tervezik a következő években. Japán például 2025-ben kíván fellőni egy műholdat, míg az amerikai Virtus Solis 2027-re tervezi saját űrbázisú demonstrációját.

A Space Solar izlandi projektje tehát nem egyszerűen egy kis lépés a fenntartható energia felé, hanem gyakorlatilag egy új korszakot hozhat a zöld áram termelésében. Az űrben gyűjtött napenergia folyamatosan elérhető, és ha sikeres lesz, más országok is követhetik ezt az innovatív megoldást, hogy ilyen áramot állítsanak elő a jövő fenntartható energiaforrásaként.



( cs.á.)
2024.11.21 22:56:01


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!