A háború, az élet-halál harc, egy társ elvesztése vagy esetleg egy élet kiontása olyan traumás eseménynek számít, amely hosszú éveken keresztül kísért, de lehet, hogy sosem tud igazán megszabadulni tőle az ember. Annak érdekében, hogy a traumát elszenvedő alany mégis képes legyen visszatérni az életbe és leküzdeni az élmények okozta szorongást, egy segítőkutya nagyban hozzájárulhat a normális kerékvágásba való visszatéréshez.
Mit okoz a PTSD?
A PTSD bárkinél megjelenhet, amennyiben egy életre szóló traumát élt át. A szindróma akár az eseményt követő években is felszínre jöhet, nem minden esetben mutatkoznak meg a jelei közvetlenül a stresszhatás után. A poszttraumatikus stressz szindrómában szenvedők gyakran éreznek szorongató érzést, rémálmok gyötrik. Hatására nem csak az életminőségük, de a teljes gondolkodásuk is megváltozik, a hangulatukat kilátástalanság, apátia jellemzi, amely nem csak közvetlen, de közvetett környezetükre is kihat.
Így az ember teljes mértékben elvágja magát a családtagjaitól és barátaitól, valamint nem lesz képes munkavégzésre sem. A mentális zavar kezelése kifejezetten összetett, azonban nem elegendő tüneti szinten orvosolni a problémákat és gyógyszerekkel elnyomni a felszínre jövő érzelmeket, hanem komoly pszichoterápiát szükséges igénybe vennie.
Hogyan menthet életet a segítőkutya?
A terápia mellett azonban hatalmas segítség lehet egy “néma” társ, aki szavak nélkül támogatja és ott van a traumát elszenvedő egyén mellett. A segítőkutyákkal bizonyítottan sokkal jobb eredményeket érnek el a betegek kezelésében, mint más terápiák alkalmazása során. A képzett kutyák segítségével jelentősen csökkennek a tünetek és a későbbiekben sem térnek vissza. Így ez esetben nem mi
gondoskodunk a kutyánk egészségéről, hanem éppen fordítva.
Kutatások alapján bizonyítható, hogy a segítőkutyák 3 szinten is képesek felgyorsítani a gyógyulás folyamatát és szinte megmenteni az ember életét. A kutyák olyan képzés részesei, amelyek segítségével képesek felismerni a szorongás vagy a rémálom tüneteit, és megjelenésükkel kizökkentik a beteget ezen tudatállapotukból. Mancsuk vagy orruk használatával ébresztik fel a rémálomból az embert, vagy pedig puszta jelenlétükkel erősítik a biztonságérzetet.
Segítenek kiszakadni az elszigeteltségből és a kapcsolatok újraépítésében is részt vesznek közvetett módon. A düh, a csalódottság és a szorongás szinte elpárolog. Azonban a kutyák kiképzése rengeteg időt és pénzt vesz igénybe, így a szorongásos betegekhez képest még mindig alacsony a jelenlévő segítőkutyák száma.