Politikai válság Izraelben: Netanjahu elvesztette a többségét
Euronews.com jelentése szerint Izraelben egyre mélyül a politikai válság, miután az ultraortodox Sász párt kilépett a Benjamin Netanjahu vezette izraeli kormányból, így a kormányzónak nincs többsége a Kneszetben. A döntés a gázai tűzszüneti tárgyalások kontextusában született.
Miközben Izrael és a Hamász tárgyal az Egyesült Államok által támogatott tűzszüneti javaslatról Gázában, az izraeli kormány belső válsággal néz szembe. Az ultraortodox Sász párt szerdán bejelentette, hogy kilép Benjamin Netanjahu miniszterelnök kormánykoalíciójából.

A Sász döntése a javasolt törvényjavaslattal kapcsolatos nézeteltérések után született, amely megszüntetné a katonai szolgálat alóli mentességet a párt szavazói számára. Egy másik ultraortodox párt is kilépett a koalícióból a hét elején, ugyanezen okok miatt. Ugyanakkor a Shas képviselői azzal érvelnek, hogy a pártok kilépése után nem lehet megtartani a koalíciót.

A Sasz távozásával Netanjahu kisebbségi kormányt hozott létre az egykamarás parlamentben, ami kihívást jelent a kormányzás terén. A Sasz azonban kijelentette, hogy nem fogja aláásni a koalíciót, és bizonyos törvényekről velük szavaz.

Bár a politikai zűrzavar nem feltétlenül fogja kisiklatni a tárgyalásokat, Netanjahu fogékonyabb lesz szélsőjobboldali koalíciós partnereinek követeléseire, akik ellenzik a 21 hónapos háború befejezését, amíg a Hamász egyben marad.

A Sász egy ultraortodox vallási politikai párt Izraelben, amelyet 1983-ban alapított Ovadia Joszef szefárd rabbi. A párt főként keleti zsidókat (szefárdokat) képvisel, akik eredetileg a Közel-Keletről valamint Észak-Afrikából származnak, és az izraeli társadalom jelentős részét alkotják. Izrael egyik legbefolyásosabb vallási pártjának tartják, amely az elmúlt négy évtizedben jelentős hatással volt a belpolitikára. Gyakran játszott befolyásos szerepet az izraeli politikai életben, lojális választói bázissal. A Sasz az elmúlt 40 évben szinte mindig az izraeli kormányok része volt, vagy a jobboldali koalíciót (Likud), vagy a baloldali koalíciót (Munkáspárt) támogatva. A Sász ultraortodox vallásos pártként definiálja magát, amely a hagyományos vallási értékekre összpontosít, az istentisztelet és a vallási oktatás autonómiájának érdekeit védi.


2025.07.16 23:21:10


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!