Robbanásszerűen megnőtt a veszettség eseteinek száma
Jászvásár megyében fokozott készültség van a veszettség eseteinek számának növekedése miatt, különösen az ukrán határvidéken. A helyzet 2012 óta nem volt ilyen súlyos, figyelmeztetnek a hatóságok.
Megjelentek rókákban, tehenekben, és szaporodnak, még szarvasokban is” – mondta Gabriel Ciobanu, a DSV Jászvásár igazgatója. Másrészt a Fertőző Betegségek Kórháza plusz pénzt kért a nagyszámú beteg miatt. „A múlt hónapban 200 000 lejjel kellett kiegészíteni a jászvásári kórház költségvetését, hogy a veszettség elleni profilaxist el tudják végezni” – mondta Florin Roșu, a jászvásári fertőző betegségek kórházának vezetője.

Országszerte 27 veszettségkitörés van, a legtöbb a határ menti területeken, míg négy évvel ezelőtt csak négy. „Aggodalommal figyeljük ezeknek a járványkitöréseknek a megjelenését, amelyek főként az állatok Ukrajnából Romániába történő vándorlásának köszönhetők. A vadon élő állatokat nem lehet légi úton beoltani, mert az ukrajnai háború megakadályozta a kollégákat abban, hogy elvégezzék ezeket a kötelező oltásokat” – magyarázta Florin Căpățână, az ANSVSA Ellenőrzési Igazgatóságának igazgatója.

A jászvásári Élettudományi Egyetem körülbelül 30 hallgatója veszettségveszélynek volt kitéve, miután kapcsolatba került egy elhullott őzgidával. Az eset járványügyi vizsgálatot és megelőző intézkedéseket indított.

A veszettség egy súlyos betegség, amely az idegrendszert támadja meg. Romániában az utolsó halálos kimenetelű emberi eset 2012-ben volt. A veszettség, más néven veszettség, egy súlyos fertőző vírusos betegség, amely az emlősök, köztük az emberek központi idegrendszerét érinti. A veszettség vírusa okozza, amely általában fertőzött állat harapásával terjed.

Terjedés: A veszettség vírusa a fertőzött állatok nyálában található, és leggyakrabban csípés útján terjed. Ritkábban a vírus terjedése a fertőzött nyál nyílt sebbel, karcolással vagy nyálkahártyával (pl. szem, orr, száj) való érintkezése révén is bekövetkezhet.

Tünetek: A veszettség tünetei változatosak lehetnek, de általában a következők: Láz Fejfájás Általános gyengeség Kellemetlen érzés a harapás helyén Szorongás, izgatottság, zavartság Hallucinációk Fokozott nyálképződés Nyelési nehézség (hidrofóbia) Fény- és hangérzékenység Bénulás
Betegség progressziója: Azonnali kezelés nélkül a veszettség szinte mindig halálos kimenetelű. Amint a neurológiai tünetek megjelennek, a betegség gyorsan lezajlik, és halálhoz vezet.

Megelőzés:
Háziállatok oltása: A kutyák, macskák és más háziállatok rendszeres oltása elengedhetetlen a veszettség terjedésének megelőzése érdekében.

Kerülje a vadon élő állatokkal való érintkezést: Ne etesse és ne érintse meg a vadon élő állatokat, még akkor sem, ha barátságosnak tűnnek.

Azonnal mossa ki a sebeket: Ha megharap egy állat, azonnal mossa le a sebet szappannal és vízzel legalább 15 percig, és forduljon orvoshoz.

Posztexpozíciós oltás: Veszettség gyanúja esetén elengedhetetlen a veszettség elleni vakcina mielőbbi beadása.


2025.07.16 22:42:23


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!