Zuckerberget és a Meta vezetőit 8 milliárd dollárra perlik
Ezen a héten kezdődik Mark Zuckerberg és a Meta többi vezetőjének pere a Cambridge Analytica-botrány és a felhasználói adatok védelmének megsértése miatt.
Mark Zuckerberget és a Meta többi vezetőjét egy 8 milliárd dolláros perben vádolják, amely szerdán kezdődik a delaware-i Wilmingtoni Chancery Courtban. A bíróság nyolc napon át elemzi a felhasználói adatok védelmének megsértésével kapcsolatos vádakat, különös tekintettel a 2018-as Cambridge Analytica-botrányra.

A cég részt vett Donald Trump 2016-os választási kampányában, ahol adatokat használt fel részletes választói profilok létrehozására és célzott politikai hirdetési kampányok lebonyolítására. A Meta Platforms részvényesei beperlik Zuckerberget és a cég többi vezetőjét, mert megsértették a Facebook és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) által 2012-ben aláírt adatvédelmi megállapodást, azt állítva, hogy lehetővé tették a felhasználói adatok jogosulatlan gyűjtését és felhasználását.

„A kérdés az, hogy megbízhatunk-e Mark Zuckerbergben”

A Cambridge Analytica-botrány leleplezte, hogyan gyűjtötték össze a Facebook-felhasználók adatait a beleegyezésük nélkül, ami rekordösszegű, 5 milliárd dolláros bírságot eredményezett a Metára 2019-ben.
Ebben a perben a részvényesek 8 milliárd dollár megtérítését követelik, amely teljes összeget a Meta a botránnyal kapcsolatos költségek fedezésére fizetett ki.

A vádlottak között van Sheryl Sandberg korábbi operatív igazgató, Marc Andreessen befektető, valamint a Meta igazgatósági tagjai, mint például Peter Thiel és Reed Hastings. A tárgyalás előtt benyújtott dokumentumokban a részvényesek azt állítják, hogy bizonyítani tudják, hogy a 2012-es megállapodás után a Facebook Zuckerberg vezetése alatt is megtévesztő adatvédelmi gyakorlatot folytatott.

Zuckerberg és a többi vádlott tagadta a vádakat.

Azt állítják, hogy a bizonyítékok azt mutatják majd, hogy létrehoztak egy adatvédelmi csapatot, egy külső céget bíztak meg a megfelelés biztosításával, és hogy a Facebook a Cambridge Analytica által szervezett „jól megtervezett megtévesztés” áldozata lett.

Metát nem vádolják közvetlenül, Zuckerberg és a többi vádlott pedig elutasította a vádakat, „szélsőségesnek” nevezte azokat, és nem kívántak nyilatkozni a perrel kapcsolatban. „Ez az eset fontos lehetőséget kínál annak megértésére, hogy a Facebook vezetői mit tudtak a felhasználói adatokról, és mikor szereztek tudomást róluk” – mondta Jason Kint, a Digital Content Next lobbicsoport igazgatója, amely a digitális médiavállalatok érdekeit képviseli. Kint hozzátette: „Felmerül a kérdés, hogy megbízhatunk-e Mark Zuckerbergben!”

Zuckerberg pénzügyi tranzakciói a bíróság vizsgálata alatt

A tárgyalás, amelyet esküdtszék nélkül folytatnak le, főként a Facebook igazgatótanácsán belül több mint egy évtizeddel ezelőtti eseményeket és találkozókat vizsgálja majd, hogy megállapítsa, hogyan hajtották végre a 2012-es megállapodást.

Azt is megvizsgálja majd, hogy Zuckerberg részvénykereskedési tervet alkalmazott-e személyes befektetéseinek védelmére a Meta részvények értékének a botrány napvilágra kerülése utáni csökkenésével összefüggésben. Jelenleg a Meta – a Facebook, az Instagram és a WhatsApp anyavállalata – szigorú ellenőrzés alatt áll a felhasználói adatok védelmével és a mesterséges intelligencia modellek betanításával kapcsolatban. Ez a folyamat során a Meta a gyűjtött adatokat mesterséges intelligencia algoritmusok betanítására használja fel.
a szerk.


2025.07.15 00:42:26


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!