„Katasztrofális helyzet” – algariasztás Horvátországban
2022-ben egy horvát intézet a barna algák terjedéséről számolt be; most a szervezet „katasztrofális helyzetről” beszél.
Az algák a nyári főszezonban számos üdülőhelyen terjedtek az Adriai-tenger partján. A „tengeri iszap” most egy oceanográfiai intézetet is aggaszt – egy horvátországi észlelés után az intézet most riadót fújt.

A horvátországi Komiža szigetén a sziklás tengerfeneket három és 25 méter közötti mélységben vizsgálták. Az eredmény: a barnamoszat szó szerinti monokultúrája. Az intézet szerint elterjedésének következményei pusztítóak lennének, és a „víz alatti sokféleség összeomlásának” nevezik azt.
Az Óceánográfiai és Halászati Intézet (horvátul: Institut za oceanografiju i ribarstvo ) szerint az algák Vis szigetének egész területén megtalálhatók, de a legsűrűbb populáció jelenleg Komiža környékén található.

A barna alga egy olyan élőlény, amely kiterjedten borítja a tengerfenéket. Először 1973 körül fedezték fel a Földközi-tengerben, Izrael közelében, és akkoriban invazív fajnak számított. Horvátországban az első felfedezésre 2020-ban került sor; az Oceanográfiai Intézet szerint az alga mindössze néhány év alatt néhány példányból sűrű településsé nőtte ki magát.

És ez hatalmas probléma az adriai régió számára: Ahol barna algák jelennek meg, ott szinte nincsenek őshonos alga- és gerinctelen fajok. „Már akkor is aggódtunk, de idén katasztrofális a helyzet” – összegzi a horvát intézet.

Az intézet gyanítja, hogy a barna algák további terjedése elpusztíthatja az Adriai-tenger növény- és állatvilágát – jelentős következményekkel járva a növény- és állatvilágra nézve.

2025.07.10 08:08:10


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!