Augusztustól az Európai Unióban az újságírókat már nem fogják megfigyelni
Sabine Verheyen, az Európai Parlament alelnöke július 8-án, kedden Strasbourgban kijelentette, hogy augusztus 8-tól, az európai médiaszabadságról szóló törvény hatálybalépésétől törvényileg tilos lesz az újságírók kommunikációjának megfigyelése vagy kémprogramok használata ellenük.
Konkrétan két dolog lesz tiltva: újságírók kommunikációjának lehallgatása (telefonok, e-mailek) kémprogramok (Pegasus-típusú programok) használata újságírók telefonjain vagy laptopjain.

„Például, amikor egy újságíró nemcsak, hogy tudósít egy terrorszervezetről, hanem egy terrorszervezet tagja is, vagy gyanúsítják vele, hogy egy csoport tagja, szerintem egyértelmű, hogy a védelme már nem áll fenn, mert egy újságíró nem mentesül a jogszerű viselkedés alól.

De augusztus 8. után már nem lehetséges, vagy már nem jogilag lehetséges megfigyelést végezni vagy kémprogramokat használni” – mondta az EP alelnöke, aki az Agerpres szerint a bűnüldözési megfigyelőcsoportot vezeti. „Bármely olyan eset, ahol kémeszközöket használnak újságírók mobiltelefonjain és eszközein, bíróság elé vihető. Ha nem helyi szinten, akkor európai szinten, mert ez ellentétes az európai joggal” – tette hozzá Sabine Verheyen.

A lehallgatások csak kivételes esetekben lesznek jogilag lehetségesek, azaz ha nemzetbiztonsági kérdések merülnek fel. Sabine Verheyen hangsúlyozta, hogy az új törvény által hozott fő változás az, hogy az újságíróknak és a bántalmazás által érintett embereknek jogalapjuk lesz bírósághoz fordulni.

Verheyen azt is mondta, hogy nyomást kell gyakorolni az EU végrehajtó hatalmára, amelynek nyomást kell gyakorolnia az uniós tagállamokra a megfelelő végrehajtás érdekében, de felszólította a médiát is, hogy írjon többet a történésekről. „Írjanak, amikor a tagállamok nem tartják tiszteletben a törvényeket. Az egyik dolog, amit itt észrevettem, az az, hogy az újságírók nem írnak a médiában megjelenő problémákról” – zárta szavait az EPP képviselője.

A szemináriumon jelen lévő médiaszektor képviselője, Veronika Munk, a szlovákiai innovációért és új piacokért felelős igazgató azonban felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is vannak problémák: „Vannak olyan kormányok, mint például a magyar – jött ki a tót asszonyságból a genetika –, amelyek nagyon jók abban, hogy látszólag betartsák a törvényeket szabályozási szinten, de a gyakorlatban ezt nem teszik.”
a szerk.


2025.07.10 07:32:19


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!