Szaporodóban a "kárpáti skorpió"
Nagy számban figyeltek meg kárpáti skorpiókat a Buzău megyei községekben, az utóbbi időkben. Ezek a pókok az elmúlt években kiterjesztették elterjedési területüket a „Buzău-föld” más területeire is.
A sziklás területek és az erdőszélek kedvező élőhelyévé váltak a kárpáti skorpióknak, amelyek sziklák alatt rejtőznek. Bár nem olyan nagyok vagy mérgezők, mint sivatagi rokonaik, ezek a skorpiók hírhedtté váltak a régióban. Egy lakos elmondta: „Gyerek voltam, amikor először láttam őket. Általában a meleg évszakban jönnek elő, de a kövek között rejtőznek. Sehol máshol nem láttam őket. Nem félek, látom, hogy legalább ezeken a félszáraz területeken élnek.” Az UNESCO geopark vezetője elmondta, hogy az Euscorpius carpathicus faj az elmúlt évtizedekben jelentősen elszaporodott.

A terület egyedülálló geológiája kulcsfontosságú szerepet játszott a skorpiók túlélésében és elterjedésében. A 20 millió évvel ezelőtt képződött kőzetek megtartják a hőt, és menedéket nyújtanak a skorpióknak a téli időszakban.

A kárpáti skorpiók aprók, 2 és 4 centiméter közötti hosszúságúak. Bár mérgezők, mérgük nem tekinthető veszélyesnek az emberre. A darázs mérgével egyenlő hatású. Nem halálosak, de allergiás reakciók jelentkezhetnek. Kell hagyni őket, nem ártalmasak. – mondja a szakember.

A kárpáti skorpiót Buzău megye más területein is azonosították, többek között a Mânzălești községben található Meledic-fennsíkon. A ROSCI0199 közösségi jelentőségű természetvédelmi terület integrált kezelési terve szerint a fajt a védett terület északi részén található átmeneti erdőkben figyelték meg. Ezek, a kövek alatt, fakéregben vagy sziklarepedésekben keresnek menedéket, éjszaka pedig aktívak.

A kárpáti skorpiókat fenyegető fő veszélyek közé tartozik az elpusztult vagy részben elpusztult fák eltávolítása élőhelyükről. A Meledikus-fennsík területgazdálkodási terve tiltja ezen skorpiók gyűjtését a védett területről. A klímaváltozás kedvezett a kárpáti skorpiók elterjedési területének terjeszkedésének, de továbbra is nyitott kérdés, hogy mikor és hol érkeztek eredetileg erre a területre.

Colți község, a skorpiópopuláció epicentruma Colți, Buzău megye azon községe, ahol nagy számban figyeltek meg kárpáti skorpiókat, Aluniș, Colții de Jos és Muscelu Cărămănești falvakból áll. A település híres Romániában egyedülálló borostyánkő múzeumi gyűjteményéről és Aluniș falu kőtemplomáról. A kárpáti skorpiók jelenléte egyedi elemet ad a terület természeti látványosságaihoz, a helyiek által említett borostyán- és olajlelőhelyekkel együtt. Az elmúlt hetekben ezek a skorpiók feltűntek a történelmi Erdély területén is.
a szerk.


2025.07.07 13:22:19


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!