A Dalai Láma nagy dilemmája: a spirituális vezető utódlást készít elő, de Kínának saját terve van Tibettel kapcsolatban
A Dalai Láma, Tibet spirituális vezetője komoly utódlási dilemmával néz szembe, miközben 90. születésnapja megünneplésére készül, és el kell döntenie, hogyan választják ki a következő vezetőt, Kína Tibet jövőjével kapcsolatos saját tervei közepette.
A helyzet kényes kérdéseket vet fel a régió jövőjével kapcsolatban Ez a helyzet kényes kérdéseket vet fel a régió jövőjével kapcsolatban. Előrehaladott kora ellenére a Dalai Láma továbbra is aktív. Az Economist arról számol be, hogy a tibeti vezető továbbra is hetente ötször audienciákat és áldásokat ad az indiai Dharamsalában. A hozzá közel állók azonban elismerik, hogy az utóbbi időben lelassult a tempója.

Dalai Láma utódlása


A tibeti hagyomány szerint a Dalai Láma halála után a segédek és az idősebb lámák a gyermeket a reinkarnációjaként azonosítják. A jelenlegi Dalai Láma azonban dönthet úgy, hogy nem reinkarnálódik, vagy hogy életében egy másik személyként „kiárad”. Kína mindenesetre megtámadja a döntést. A Kommunista Párt, amely 1951-ben annektálta Tibetet, azt állítja, hogy csak ők hagyhatják jóvá a következő Dalai Láma kinevezését. Kína tervei A szakértők arra számítanak, hogy a jelenlegi Dalai Láma halála után Kína egy rivális utódot fog kinevezni, ahogyan azt 1989-ben a Pancsen Lámával tette. Kína valószínűleg nyomást fog gyakorolni más országokra, hogy ismerjék el a választását, és büntessék meg azokat, akik az alternatívát támogatják.

Penpa Tsering, a tibeti száműzetésben lévő kormány vezetője a The Economistnak adott interjújában elmondta: „Ha van valami, amit Kína nem tud kezelni, az a kiszámíthatatlanság.”

Hozzátette, hogy a tibetieknek nemzetközi támogatásra lesz szükségük ahhoz, hogy ellenálljanak a kínai beavatkozásnak.

Következmények Kínára nézve

A Dalai Láma utódlása Kína számára is kockázatot jelent. A jelenlegi vezető az egyetlen személy, akinek hatalma van mind a 7 millió tibeti felett Kínában és a 150 000 fős diaszpórában. Nélküle a tibeti mozgalom széttöredezhetne, és radikálisabb álláspontot képviselhetne a teljes függetlenségért. Bár rövid távon valószínűleg nem fog sikerülni, egy ilyen elmozdulás alááshatja Kína külföldi megítélését és az etnikai egység belföldi érvényesítésére irányuló erőfeszítéseit. A Dalai Láma tervei A Dalai Láma már felfedte utódlási terveinek néhány részletét. Márciusban megjelent könyvében azt írta, hogy örököse a „szabad világban” fog születni. Szóba került az „emancipáció” lehetősége is, amely gyorsabban megoldaná a problémát, és lehetővé tenné számára utódja kiképzését. Bennfentesek azonban most azt mondják, hogy a reinkarnáció valószínűbb. Ez potenciálisan kockázatos vezetői vákuumot teremtene egy-két évtizedre, amíg az utód növekszik és kiképzésre kerül.

Az Egyesült Államok válasza létfontosságú. Az amerikai Kongresszus elfogadott egy törvényt, amely szankciókat engedélyez a trónöröklésbe beavatkozó kínai tisztviselőkkel szemben. A Trump-adminisztráció azonban évi 22 millió dollárral csökkentette a tibetiek támogatását. India is kulcsszerepet játszik, mivel otthont ad a Dalai Lámának, a száműzetésben lévő kormánynak és a tibeti diaszpóra felének. Ha a következő vezetőt Indiában találnák meg, az újdelhi kormány valószínűleg menedéket kínálna neki.

Az Európai Unió júniusban kijelentette, hogy a következő dalai lámát „kormányzati beavatkozás nélkül” kell kiválasztani. Ám, valószínűleg egyetlen ország sem hajlandó kockáztatni a hivatalos kapcsolatokat a leendő vezetővel, tekintettel a Kína által előírt kereskedelmi költségekre. A Dalai Láma július 2-án üzenetet fog átadni – jelentette be a száműzetésben lévő tibeti kormány, mindössze néhány nappal a láma 90. születésnapja előtt.

a szerk.


2025.06.28 22:49:47


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!