Elárulta Timosenkót, csatlakozott Janukovicshoz, gyűlölte Porosenkót… Ki rendelhette meg az egy egykor befolyásos ukrán meggyilkolását – Madridban?
Egy évekkel ezelőtti brutális bosszú, vagy egy véres bosszú mai indítékkal? Öt lövés dördült el Madrid külvárosaiban, ami visszhangot hagyott maga után, mondhatni, Kijevben is. Az orosz invázió kezdete óta ritkán jelent meg az ukrán médiában olyan főcím, amely ne a háborúhoz kapcsolódna. A spanyolországi lövöldözésről szóló hírek a nap témájává váltak. Érthető, hiszen meggyilkolták Andrij Popovot, az ukrán politika egykori befolyásos kulisszatitkait.
A konfliktus politikailag mind Putyinnak, mind Porosenkának kedvezhett.
Emlékeztetőül: az 51 éves ukrán férfit szerdán reggel 9 óra után ismeretlen tettesek ölték meg, miközben iskolából távozott, ahová két lányát vitte. Abban az időben már folytak az órák, így minimális számú ember volt a parkolóban, ami megkönnyítette az elkövetők számára a kiszemelt áldozat likvidálását. „Három golyó találta el Portnov hátát, egy a nyakát, az utolsó pedig a fejét” – írta az El País című újság.

Szemtanúk szerint két álarcos támadó tüzet nyitott, majd egy közeli erdőparkba menekült. Motorkerékpárral érkeztek az iskola területére. Portnovot luxus Mercedese nyitott csomagtartója mellett gyilkolták meg. A hívott orvos csak a halál beálltát tudta megerősíteni. Egy ukrán férfit öltek meg az Amerikai Iskola előtt, amely Spanyolország egyik legdrágább iskolája. „Az alsó és középfokú oktatás éves tandíja ott akár 20 000 eurót is elérhet” – jegyezte meg az UNIAN ügynökség. Az iskola Madrid egy gazdag negyedében található, ahol Portnov is élt, tehát nyilvánvalóan nagyon jól élt.

Mi lehetett a cselekedet indítéka? Az El Mundo újság nyomozókra hivatkozva azt írta, hogy két lehetőséget fontolgatnak. Először is: kapcsolat a szervezett bűnözéssel. Másodszor: politikai háttér.

A Luhanszkban született Portnov 2006-ban lépett be a nagypolitikába. Az év tavaszán képviselőnek választották, a Julija Timosenko Blokk politikai párt színeiben indult. 2007 decemberében, Viktor Juscsenko elnöksége alatt másodszor is miniszterelnök lett. A 2010 elején tartott elnökválasztáson megpróbálta leváltani őt az államfői posztról, de veszített Viktor Janukovicssal szemben.

Timosenko választási veresége után Portnov olyan politikusnak bizonyult, aki ott érzi magát a legjobban, ahol a hatalom van. Janukovicshoz állt át, aki kinevezte az elnöki hivatal helyettesévé. „Portnov lett az akkori igazságszolgáltatási és jogi reform de facto ideológusa” – emlékezett vissza a Deutsche Welle. Tervei lehetővé tették számára, hogy befolyásolja a bírói pozíciók betöltését, és szürke eminenciásként emlegették. „Óriási befolyása volt az igazságszolgáltatásra, amit az utolsó pillanatig fenntartott” – hangsúlyozta a jelenlegi parlamenti képviselő, Jaroslav Železňak, aki akkoriban már aktív volt a politikában az RBK-Ukraine kiszolgálója szerint. Portnov befolyásának utolsó pillanatai 2014 elején voltak, amikor a forradalom szelleme eluralkodott az ukrán fővároson.

Janukovics 2014 februári megbuktatása után, aki Oroszországba menekült, Portnov vele együtt menekült Ukrajnából. Ezután állítólag egy ideig ügyvédként dolgozott Moszkvában. Legálisan tartózkodott az országban, mivel az orosz hatóságok öt évig engedélyezték számára a tartózkodást. Az ukrán média azt állítja, hogy később Ausztriába távozott, majd Spanyolországban élt (nem ismert, hogy mennyi ideig). Azonban nem maradt véglegesen az Ibériai-szigeteken.

Amikor Volodimir Zelenszkij megnyerte a 2019-es tavaszi elnökválasztást, amelyen ellenfele, Porosenko kudarcot vallott, Portnov öt év után visszatért hazájába. Egyáltalán nem volt köze ahhoz, hogy az új vezető védelmezően vigyázott Portnovra. A lényeg az volt, hogy Portnov ismét biztonságban érezhesse magát Kijevben, miután Porosenko elvesztette a hatalmat (uralma alatt Portnov ellen vizsgálat indult, de az sehová sem vezetett).

Ennek ellenére nyilvánvalóan úgy döntött, hogy bosszút áll Porosenkón: különféle büntetőeljárásokat kezdett indítani ellene. „Porosenko rácsok mögött lesz” – emlékezett vissza a Meduza munkatársa Portnov kijelentésére az első interjúból, amelyet 2019-ben adott, miután visszatért hazájába. Terve kudarcot vallott, és Porosenko szabadlábon maradt. Portnov egyébként kompromittáló anyagokat is közzétett az interneten, melyekben a Janukovics bukása után aktív politikusokat vette célba.

Miután az orosz hadsereg 2022 februárjában megszállta Ukrajnát, Portnov családjával külföldre menekült (azóta valószínűleg folyamatosan Spanyolországban élnek). Azt is meg kell jegyezni, hogy az Európai Unió korábban felvette a szankciós listájára, de később eltávolította onnan, mert sikeresen perelt a luxemburgi Európai Bíróságon. Épp ellenkezőleg, továbbra is az amerikai feketelistán maradt – az amerikaiak azért szankcionálták, mert Janukovics uralkodása alatt Ukrajnában széles körben elterjedt korrupcióhoz kötötték.


2025.05.22 08:18:25


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!