Leó pápa a „soha többé ne legyen háború” mellett érvelt
Három nappal azután, hogy a katolikus egyház új fejévé választották, az új XIV. Leó pápa vasárnap ismét megjelent a nyilvánosság előtt a Szent Péter téren. A Szent Péter-bazilika erkélyéről az Egyesült Államok első pápája, Robert Francis Prevost korábbi bíboros több tízezer ember előtt elmondta a Regina Coeli kezdetű vasárnapi déli imát. Felszólította a világot, hogy ne indítson többé háborút.
XIV. Leó az erkélyről mondott első áldásában igazságos és tartós békét szorgalmazott Ukrajnában, valamint azonnali tűzszünetet Gázában, továbbá a Hamász terrorszervezet által fogva tartott túszok szabadon bocsátását és a humanitárius segítségnyújtás újraindítását. „Soha többé ne legyen háború!” mondta Leo, felidézve a második világháború 80 évvel ezelőtti végét. A pápa a világszerte zajló számos háborút és konfliktust „részben harmadik világháborúnak” nevezte. Imádkozni kért a „béke csodájáért”.
Több tízezer ember jött el, hogy először személyesen láthassa az új pápát. A vasárnapi ima előtt XIV. Leó kis misét tartott Péter sírja közelében, a Szent Péter-bazilika kriptájában.

Szigorú biztonsági intézkedések

Az újonnan megválasztott pápa első vasárnapi miséje előtt a Vatikán és a római rendőrség szigorú biztonsági intézkedéseket hozott. A legutóbbi pápaválasztással ellentétben senkit sem engedtek be a Szent Péter térre anélkül, hogy a poggyászát, a ruházatát és a személyét detektorokkal átvizsgálták volna, akárcsak egy repülőtéren. Vasárnap több mint 4000 rendvédelmi tisztet vezényeltek ki a helyszínre.

Sok államfő lesz a beiktatásán egy hét múlva

A nagyszabású ünnepélyes beiktatási misét jövő vasárnapra tervezik – ismét a Szent Péter téren. A világ minden tájáról várnak állami vendégeket. J. D. Vance alelnök várhatóan az Egyesült Államokból, az új pápa hazájából vesz részt az eseményen.

Közzétették a pápa címerét


Eközben a Vatikán közzétette XIV. Leó pápa új címerét. A Kathpress szerint a szombaton az X platformon közzétett címer erősen Robert Francis Prevost, a jelenlegi Leó pápa püspöki címerére épül. Perui püspökként már volt mottója: „In Illo uno unum” (magyarul: „Aki egy, mi is egyek vagyunk”), és pápaként is ezt a mottót tartja fenn.
A szavak a pápa ágostonos rendhez való tartozását jelképezik. A mottó Szent Ágoston Salamon 127. zsoltárához fűzött kommentárjából származik.

A pápai címer két részre oszlik. A bal oldalon a kék alapon fehér liliom szimbóluma látható – a tisztaság és az ártatlanság szimbóluma, amelyet gyakran Szűz Máriához kötnek. Jobb oldalon, sárgás alapon Jézus Szent Szíve látható, egy csukott könyv felett fekszik, egy nyíllal átszúrva. 1899-ben XIII. Leó pápa, aki rávette az uralkodó pápát, hogy saját nevet válasszon, az egész világot Jézus Szívének szentelte.
A pajzsot a pápai méltóság szimbólumai díszítik, akárcsak elődjénél, Ferencnél: a keresztezett arany és ezüst kulcsok között a mitra, amelyet egy piros zsinór tart össze.

Felújítják az Apostoli Palotát

Az új pápa állítólag vissza akar költözni az Apostoli Palotába – Ferenc pápa egy egyszerű lakást szeretett volna a Santa Maria vendégházban. A palotát, amely évek óta lakatlan volt, most felújítják, ahogy arról az „Il Messaggero” című római napilap vasárnap beszámolt.
A Vatikán bejelentette, hogy vasárnap újra megnyitották a pápai lakást az Apostoli Palotában. Ferenc pápa halála után, április 21-én felragasztott pecséteket eltávolították.
Az impozáns Palazzo Apostolico 1508 és 1519 között épült, majd az évszázadok során bővítették és áttervezték. A pápai lakosztályok mellett ezek közé tartozik a Sala Regia, a Sala Clementina és a Sixtus-kápolna, amely Michelangelo lenyűgöző freskóiról híres.

A pápa foglalkozni akar a mesterséges intelligenciával

A bíborosokkal tartott első szombati találkozóján az új pápa ismertette pápasága főbb pontjait. XIV. Leó a mesterséges intelligencia (MI) használatát és a társadalmi igazságosságot helyezte napirendjének élére. Emellett a szinodalitásra, a missziós munkára, a kollegialitásra és a társadalom peremére való összpontosításra összpontosított.

A társadalmi doktrína mint az új ipari forradalom alapja

A pápa érvelése szerint az Egyház ma a társadalmi tanítás örökségét kínálja fel, „hogy válaszoljon az új ipari forradalomra és a mesterséges intelligencia fejlődésére, amelyek új kihívásokat hoznak az emberi méltóság, az igazságosság és a munka védelmében”. Elődje, Ferenc pápa, mind az erősen liberális kapitalizmust,
ORF.at


2025.05.12 09:36:04


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!