Trumptól Bidenig: A kulcsfigurák, akik részt vettek Ferenc pápa temetésén
A világ vezetői április 26-án, szombaton gyűltek össze Vatikánvárosban, hogy leróják tiszteletüket Ferenc pápa temetésén. Több ezer ember gyűlt össze a Szent Péter-bazilika előtt, hogy megfigyelje a szertartást. A ceremónia előtt Trump a képen egy privát találkozón osztozott Zelenskyvel. Az első személyes találkozásuk azóta, hogy februárban összecsaptak az Ovális Irodában.

Íme egy pillantás a világ néhány kulcsfigurájára, akik részt vettek Ferenc pápa temetésén:
Donald és Melania Trump
Trump és felesége, Melania Trump First Lady a szolgálat első sorában ült, más világ vezetői mellett. Az elnök korábban közösségi médiafelületén, a Truth Social-on keresztül megerősítette , hogy ő maga és Melania is jelen lesz. Trump alelnöke, JD Vance húsvét vasárnapján találkozott a pápával Rómában, egy nappal halála előtt. A rövid találkozóra a pápaság és a Trump-kormányzat közötti szúrós viszony közepette került sor, amely az elmúlt hónapokban tovább romlott , mivel Ferenc pápa nyíltan bírálta az Egyesült Államok kitoloncolással kapcsolatos politikáját.
Joe és Jill Biden
Joe Biden volt elnök felesége, Jill mellett ült az istentisztelet alatt, néhány sorral Trump mögött. Az Egyesült Államok 46. elnöke gyakorló katolikus, és szoros kapcsolatban állt a néhai pápával. Biden és Ferenc pápa utoljára 2024 júniusában, a G7-csúcstalálkozón találkozott egymással. Elnökségének utolsó napjaiban, januárban Biden kitüntető Elnöki Szabadságérmet adományozott a pápának . A bejelentés egy telefonbeszélgetés során történt, miután Biden a Los Angeles-i erdőtüzek miatt meghiúsult a személyes találkozás reménye.
Vilmos herceg
Károly király legidősebb fia, Vilmos herceg képviselte apját, aki az anglikán egyház feje, a római temetésen, ahogy Károly a néhai II. Erzsébet királynőt II. János Pál pápa temetésén 2005-ben. A walesi herceg jelenléte a király helyett modern hagyomány, és Vilmos leendő királyként betöltött szerepének megerősítése.
Keir Starmer
Keir Starmer brit miniszterelnök is képviselte az Egyesült Királyságot az istentiszteleten felesége, Victoria mellett. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus előtt ült. A miniszterelnök korábban részvétét fejezte ki Ferenc pápának halála után, és kijelentette: „Vezetése a világ és az egyház számára bonyolult és kihívásokkal teli időszakban gyakran bátor volt, mégis mindig a mély alázat helyéről érkezett.”
Volodimir Zelenszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részt vett az istentiszteleten a Szent Péter-bazilikában, Trump közelében ülve. Zelenszkij hivatalos X-fiókjában tisztelgett a néhai pápának, és ezt mondta: Emlékszünk az ukrajnai békéért folytatott imáira. Államunk képviselteti magát Rómában a jövő szombati búcsú-ceremónián. Ferenc pápa és az ukrán elnök legutóbb 2024 októberében , Zelenszkij európai diplomáciai körútja során találkozott egymással.
Michael D. Higgins és Michael Martin
A katolikus többségű országok képviselői jelen voltak, mivel az április 26-i istentiszteleten Michael D. Higgins ír elnök is jelen volt Taoiseach [miniszterelnök] Micheál Martin mellett.
Április 22-én Higgins az írországi Dublinban egy részvétnyilvánítási könyv aláírásával adózott a néhai pápának .
Ursula von der Leyen
Egy másik meghatározó európai személyiség, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelen volt Ferenc pápa temetésén a Szent Péter-bazilikában. Később megosztott egy képet, amelyen Trump elnököt köszönti , és azt mondta: Ma a világ minden tájáról összegyűltek a vezetők, hogy tisztelegjenek Őszentsége Ferenc pápa emléke előtt. Jó eszmecserét folytattam velük.
Javier Milei
Javier Milei, Ferenc pápa Argentína konzervatív elnöke Rómába utazott a szombati temetésre.
Milei nyíltan kritizálta a pápa nézeteit, és a pápa halála alkalmából kiadott nyilatkozatában kijelentette : „A ma csekélynek tűnő különbségek ellenére igazi megtiszteltetés volt számomra, hogy megismerhettem őt jóságában és bölcsességében.”
A pápa elhunytának hírére hétnapos nemzeti gyászt hirdettek Argentínában.
Giorgia Meloni
A hírek szerint Giorgia Meloni olasz miniszterelnök lemondta üzbegisztáni és kazahsztáni látogatását , hogy részt vegyen a szombati temetésen.
A temetésen részt vett Sergio Mattarella olasz elnök is. Meloni Ferenc pápa előtt tisztelegve egy korábbi nyilatkozatában ezt mondta: „Az a kiváltság, hogy élvezhettem barátságát, tanácsait, tanításait, amelyek még a megpróbáltatások és szenvedések idején sem szűntek meg.”
VI. Felipe király és Letizia királyné
Egy másik katolikus többségű ország képviseletében a spanyol korona feje – VI. Felipe király és Letizia királyné – jelen volt Ferenc pápa temetésén, Alar Karis észt elnök és a közeli Trump mellett. VI. Felipe király és Letizia királynő a hét elején Madridban írt alá részvétnyilvánítási könyvet a pápának. Pedro Sanchez elnök állítólag nem vesz részt az istentiszteleten, bár erről még nem nyilatkozott nyilvánosan.
Ferdinand Marcos Jr.
Felipe király és Letizia királynő mögött ült Ferdinand Marcos Jr. Fülöp-szigetek elnöke, Ázsia legnagyobb katolikus lakosságának államfője .
Luis Antonio Gokim Tagle (67) filippínó bíboros az egyik legnagyobb esélyes a következő pápának való kinevezésre. Ha megválasztják, évszázadok óta az első Ázsiából, és Ferenc pápa után több mint 1200 év után a második nem európai pápa.
Luiz Inácio Lula da Silva
Ferenc pápa jól ismert és régi barátja, Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök szombaton részt vett a Szent Péter-bazilikában, hogy képviselje a világ legnagyobb katolikus lakosságát.
Da Silva három elnöki ciklusa alatt számos alkalommal találkozott a néhai pápával. A brazil tisztviselő Ferenc pápa halála után részvétét fejezte ki : Az emberiség elvesztette az együttérzés és a tisztelet hangját.
António Guterres
António Guterres ENSZ-főtitkár tiszteletét tette a néhai pápánál halála után, és részt vett a római temetésen. Guterres egy korábbi nyilatkozatában a következőket mondta: „A béke, az emberi méltóság és a társadalmi igazságosság transzcendens hangja volt… megosztott és ellentmondásos világunk sokkal jobb hely lesz, ha követjük az egység és a kölcsönös megértés példáját saját cselekedeteinkben.”
Andrzej Duda
Andrzej Duda lengyel elnök jelen volt azon a napon, miután az X-en megosztott hivatalos frissítés révén megerősítették, hogy részt vesz a temetésen .
Duda a pápa halálának napján tett nyilatkozatában ezt írta: „Az Irgalmasság nagy apostola volt, aki választ látott a modern világ kihívásaira .”
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron francia elnök, akihez csatlakozott felesége, Brigitte, Trumppal szemben ült a temetésen. Bár Ferenc pápa tavaly decemberben kifejezetten hiányzott a párizsi Notre Dame-székesegyház újbóli megnyitásáról, ezt követően a francia Korzika szigetén tett látogatása az utolsó külföldi útja volt.
Olaf Scholz
Olaf Scholz leköszönő német kancellár részt vett a temetésen, és Vilmos herceg mellett ült.
Scholzhoz Frank-Walter Steinmeier német elnök is csatlakozott Rómában.
Peter Pellegrini
Peter Pellegrini szlovák elnök is jelen volt az eseményen, aki korábban részvétét fejezte ki a pápa halála miatt.
Pellegrini közleményében azt mondta: Olyan ember hagyott el minket , aki mindenkit elvarázsolt emberségével, alázatával és bölcsességével.
Alexander Van der Bellen
Az osztrák elnök jelen volt a pápa temetésén. Van der Bellen Ferenc pápának egy korábbi nyilatkozatában kijelentette: „Számomra a Ferenc név mindig a közelséget és az emberiséget jelenti majd.”
Fülöp király és Mathilde királyné
Fülöp király és Mathilde belga királynő részt vett a pápa temetésén.
Ferenc pápa haláláról értesülve részvétüket fejezték ki, és megköszönték legutóbbi, 2024 szeptemberi belgiumi látogatását.
Khaled Bin Mohamed Bin Zayed Al Nahyan
Abu-Dzabi koronahercege, Khaled Bin Mohamed Bin Zayed Al Nahyan Mohamed bin Zayed Al Nahyan sejk nevében vett részt a temetésen – közölte az abu-dzabi médiairoda.
Számos más kormányzati vezető csatlakozott a koronaherceghez a temetésen, bár ő az első sorban ült.
„Őfelsége Sheikh Khaled bin Mohamed bin Zayed Al Nahyan az emberi testvériség, a kulturális együttélés és a vallások közötti párbeszéd szimbólumaként jellemezte a néhai pápát, hangsúlyozva, hogy Őszentsége humanitárius öröksége továbbra is a jövő nemzedékeit fogja ösztönözni a tolerancia és a kölcsönös megértés értékeinek megőrzésére” – olvasható a médiahivatal közleményében.
Alar Karis
Az első sorban Trump elnök mellett Karis észt elnököt lehetett látni.
Karis fotókat tett közzé a közösségi médiában , amelyen a pápát tiszteli az istentiszteleten, köztük egy fotót, amelyen Trump kezét rázza.
„Hagyatéka és üzenete a szívekben élni fog szerte a világon” – mondta Karis a pápáról.
Daniel Noboa
Ecuador elnöke, Daniel Noboa részt vett a temetésen, Abu Dhabi trónörököse és Spanyolország királya és királynője mellett.
Noboa korábban a közösségi médián keresztül tisztelgett a pápa előtt , és ezt írta: Ecuadorból imádkozunk az egész egyházzal és a hívek millióival, akik ma gyászolják Ferenc pápa halálát.
Mária királynő
Mária dán királynő jelen volt a temetésen, saját magát és férjét, Frederik királyt is képviselve, aki a hét nagy részét Japánban töltötte munkával.
Droupadi Murmu
Ferenc pápa halála után Narendra Modi indiai miniszterelnök tisztelgést tett közzé a közösségi médiában, bár április 26-án nem volt jelen az istentiszteleten.
Szeretettel emlékszem vissza a vele való találkozásaimra, és nagyon inspirált az inkluzív és mindenre kiterjedő fejlődés iránti elkötelezettsége - mondta Modi a néhai pápáról. Az indiai emberek iránti vonzalma mindig is nagyra becsülendő lesz. Lelke találjon örök nyugalmat Isten ölelésében.
(Time Magazin nyomán)
2025.04.27 07:03:13