Aggódnak a helyiek a bugyborékoló dögtemető miatt
Sokan félnek a yyanús, sötét folyadék bugyog fel a földből a Győr-Moson-Sopron vármegyei Csemeztanyán, ahol több ezer marhát temettek el a ragadós száj- és körömfájás megbetegedés miatt egy ideiglenes dögkútba. Az Agrárminisztérium szerint teljesen normális az, amit látni és felhívják a figyelmet bűncselekményt követ el az, aki az elzárt területre bemegy.
Több videó is kering a közösségi oldalakon, amelyeken az látszik, hogy valamilyen fekete trutyi bugyborékol a Csemeztany melletti dögkútból, ahova több ezer marha tetemet tettek. A látvány valóban marsi jellegű, aggasztó, és bűzös is. A felvétel a napokban készült, mivel látni rajta, hogy a terület mindössze egy szalaggal van elzárva, vasárnapra azonban már biztonsági őrök is figyelik a területet, hogy elkerüljék, hogy illetéktelenek lépjenek be a területre.

A helyiek aggodalmukat fejezték ki, amikor kiderült, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyei leölt állatok egy részét, pontosabban 3 ezer egyedet, Csemeztanyán földelik el. Ott ugyanis nagyjából 100 ember él, akik kútból veszik a vizet, mert a területen nincs kiépítve a csatornázás. Sokan attól tartanak, hogy a dögkút használhatatlanná teszi majd az ivóvizet.

Az Agrárminisztérium egy közleményben reagált a videóra. Mindenkinek be kell tartania az állategészségügyi előírásokat, mert csak így fékezhető meg a ragadós száj- és körömfájás vírus – közölte dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos. A közlemény szerint ebbe beletartozik az is, hogy a hatóság által elhatárolt területre illetéktelen személyek nem léphetnek be, aki ezt megteszi, bűncselekményt követ el és elzárással büntethető.

„A főállatorvos kifejtette, a levéli ragadós száj- és körömfájás kitörés felszámolása rendezetten, az előírásoknak megfelelően zajlik. A leölt állatok ártalmatlanítása a kijelölt területen még folyamatban van. Több napra lesz szükség mire a gödör véglegesen lezárhatóvá válik. Az elföldelést követően ugyanis a tetemek anaerob bomláson mennek keresztül, ásványi anyagokra és szerves anyagokra bomlanak. Ez a folyamat gáz- és folyadékok képződésével jár. A gázok a talajból feltörve távoznak, a folyadékokat a rétegek közé tett felszívó anyagok (pl. szalma) kötik meg. Nagy mennyiségű állati tetem egyidejű bomlásánál ezek a bomlási termékek nagy mennyiségben képződnek, emiatt a gázok a folyadék és gázok egy részét is a felszínre hozhatják. A gödör aljára, és az állatok közé több mázsa szalma került szétterítésre, hogy megkösse az állatokból kiszivárgó csurgaléklevet. A mentesítés során az állattetemek felülete folyamatosan fertőtlenítésre került” – áll az Agrárminisztérium közleményében.

Dr. Pásztor Szabolcs hangsúlyozta, a megsemmisítési terület eddig is őrzés alatt állt, amit a jogtalan behatolás miatt megerősítettek. A ragadós száj- és körömfájás járvány eredményes megfékezése mindenkitől az előírások maradéktalan betartását követeli meg. Ebbe beletartozik az is, hogy a hatóság által elhatárolt területre illetéktelen személyek nem léphetnek be, aki ezt megszegi bűncselekményt követ el és elzárással is büntethető.

Nos lehet, hogy minden rendben van de ez így akkor se túl meggyőző. Hisz adódik a kérdés vajon meddig fogják ezt őrizni.

(K.G.)
2025.04.06 21:47:57


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!