Egy kullancscsípés története
Elmebeteg a világ összes vezetője… vagy gonosz! Hiszen amíg fegyverekre költenek milliárdokat, addig nincs pénz a gyógyításra, a gyógyszerekre, a kezelésekre… Emberek, gyermekek ezrei pusztulnak el, mint az állatok, mert a biztosító nem támogat bizonyos életmentő labor-vizsgálatokat, antibiotikum-kezeléseket… azaz, nem mindenkinek. Hiszen a politikusok gyermekeit még a rettegett cukorbetegségből is ki tudják gyógyítani… csak az az átlagembernek megfizethetetlen. Ám, ilyen a világ… könyörtelen és igazságtalan.
Egy 2020 májusi Stockerauer Au-ban tett séta után minden megváltozott Jasmin P. (32) számára, Kleinwetzdorfból ( Hollabrunn kerület ). Azon a kora nyári napon kint volt a férjével és két gyermekével (8, 11).
De Jasmint megcsípte egy kullancs, és végül súlyosan megbetegedett Lyme-kórban.
„Először nem vettem észre a kullancsot” – emlékszik vissza Jasmin. Amikor zuhanyozni akart, egy fekete foltot fedezett fel a köldöke mellett. „Pánikba estem, és felhívtam anyámat. Jött, és kihúzta” - mondta a Heute-nak .
Az első tünetek néhány nappal később jelentkeztek a fiatal anyán. „Először nem is gondoltam a kullancscsípésre. Nem volt erythema migrans sem.”
Az Erythema migrans a Lyme-kór által okozott fertőzés tipikus tünete. Kör alakú vörös folt, amely a kullancscsípés után három-harminc nappal jelenik meg és terjed. Jasmin azonban nem mutatta ezt a tünetet.
Az alsó-ausztriai nő először felépült. Néhány hónappal később azonban hirtelen lebénult, és kórházba került. Az orvosok azonban nem gondolták, hogy a Lyme-kór lehetséges.
Innentől kezdve elkezdődött a nehéz út a 32 éves férfi számára, aki mára szó szerint ágyhoz van kötve. A Lyme-kór mellett más kórokozók – Babesia és Bartonella – is tombolnak a fiatal nő szervezetében.
„A fertőzések pingpongoznak velem” – mondja. „Ez szörnyű. Ha kimehetnék például egy tolószékkel, az más lenne.” Ehelyett csapdában érzi magát. – Még el sem menekülhetsz – mondja.
Az ágyhoz kötöttségnél sokkal rosszabb a bizonytalanság, amit a betegség magával hoz. „Minden nap félek. 2023 januárja óta szedek antibiotikumot.” Ha ezeket abbahagyják, a tünetek hirtelen súlyosbodnak.
2024 májusa óta nem tudja mozgatni a lábát, és minden nap görcsökben szenved a végtagjaiban. Néhány hónappal ezelőtt legalább meg tudta fordítani magát. Ma viszont csak hanyatt tud feküdni az ágyban.
Súlyos betegsége ellenére Jasmin nem veszítette el élni akarását. Facebook-csoportokról beszél, amelyekben más érintettek írnak tapasztalataikról. „Sokan csak arra várnak, hogy eljöjjön a nap, amikor végre vége lesz, és újra egészségesek lesznek” – mondja csüggedten.
– Két gyermekem van, és nem adom fel – mondja bátran Jasmin. Jelenleg férje gondozza. Abban a kiváltságban van, hogy a héten otthon maradhat. Hétvégén kapnának támogatást, hogy férjük dolgozhasson.
De a helyzet hatalmas anyagi terhet is ró a családra. Az értékelés során csak 1. gondozási szintet kapott. Nem jogosult az AMS kifizetésére sem.
A fiatal anya egyetlen reménye egy új terápia, az úgynevezett ”Supportive Oligonucleotide Technique” vagy röviden SOT. A kifejezetten a betegekre szabott infúziókat egy görögországi laboratóriumban állítják elő.
„Ott megvizsgálják a vért, és attól függően, hogy mit találnak, elkészítik az infúziót” - magyarázza Jasmin. A kulcstényezők a kórokozók és antitestek, amelyeket a vérben találnak, és amelyeket a laboratórium elemzi.
Durván megmagyarázva, egyfajta „zárkulcsot” állítanak elő a kórokozó „zárához”, és beadják a betegnek. A kulcs a testben lévő zárhoz kötődik, és blokkolja a kórokozó működését.
Jasmin számára egy dolog világos: „Újra egészséges akarok lenni, hogy újra részt vehessek a családom életében.”


2025.02.28 08:36:49


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!