Trump: „Hamarosan” vagy „egyáltalán nem” jön a tűzszünet
Donald Trump amerikai elnök sürgette az ukrajnai vérontást. A tűzszünet vagy „elég hamar”, vagy „egyáltalán nem” - sürgette a republikánus Keir Starmer brit miniszterelnökkel folytatott csütörtöki washingtoni megbeszélést követően.
Az USA és Oroszország közötti tárgyalásokkal kapcsolatban Starmer arra figyelmeztetett, hogy a tűzszünet „nem lehet olyan béke, amely megjutalmazza az agresszort”. Egy ilyen béke ösztönözné az „Iránhoz hasonló rezsimeket” – érvelt Starmer. „Úgy gondolom, hogy sokat fejlődtünk, és ez elég gyorsan halad” - mondta Trump egy közös sajtótájékoztatón ismertetve a dolgokról alkotott véleményét.
Az amerikai elnök közelmúltbeli lépései az ukrajnai háború felé aggodalmakat váltottak ki Európában. Az európaiak és az ukránok egyaránt attól tartanak, hogy Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök európai részvétel nélkül dönthet Ukrajna jövőjéről, és megállapodhat egy tűzszüneti megállapodásban, amely jelentős területi engedményekre kényszerítené Kijevet. Starmer meg akarja győzni az amerikai elnököt arról, hogy biztonsági garanciákra van szükség a tartós ukrajnai békéhez.
Ukrajnával kapcsolatban Trump kifejtette látogatójának, hogy először „megállapodást” kell kötni a tűzszünetről Ukrajnában, mielőtt döntés születhet külföldi békefenntartók kiküldéséről. Trump egyben bízott abban, hogy a Kreml főnöke nem szegi meg a békemegállapodást. Putyin „betartja a szavát” – mondta Trump a Starmerrel folytatott beszélgetés során a Fehér Házban. A sajtó kérdésére, hogy valószínű-e, hogy Putyin ismét megtámadja Ukrajnát, Trump azt mondta: „Nem, nem hiszem”.

A republikánus meglepő módon kijelentette, hogy nem emlékszik, hogy valaha is diktátornak nevezte volna Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. „Mondtam ezt? Nem hiszem el, hogy ezt mondtam. Következő kérdés” – mondta Trump, blokkolva azt a kérdést, hogy továbbra is „diktátornak” tartja-e Zelenszkijt.
Rövid összefoglaló: Február 19-én, az Oroszországgal az oroszok által megtámadt ukrajnai békéről folytatott tárgyalások során Trump online szócsövén, a Truth Social megfenyegette: „Választások nélküli diktátorként Zelenszkijnek jobb, ha gyorsan cselekedne, különben nem lesz többé országa.” A nyilatkozatot ezt követően nemzetközileg is éles kritika érte.
A németországi választásokkal kapcsolatos újabb újságírói kérdésre Trump kijelentette: „nem csalódott”, hogy az AfD csak a második lett a konzervatív Unió mögött. „Nem, semmiben sem vagyok csalódott. Ha valami, akkor azt mondhatjuk, hogy az a csoport veszített, amelyet a legjobban elleneznénk” – mondta Trump, nyilvánvalóan a korábban kormányzó szociáldemokraták irányába.

Starmer megismételte, hogy kész katonákat küldeni az ukrajnai békemegállapodás biztosítására. „Az Egyesült Királyság készen áll arra, hogy csapatokat telepítsen a földre és repülőgépeket a levegőben, hogy támogassa a megállapodást, együttműködve szövetségeseinkkel, mert ez az egyetlen módja a tartós béke biztosításának” - hangsúlyozta Starmer. Emmanuel Macron francia elnök hétfőn már tárgyalt Trump tervezett tárgyalásairól Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és európai békefenntartó csapatokat ígért Ukrajnának. Franciaország és Nagy-Britannia felajánlotta, hogy küld ilyen csapatokat, de cserébe az Egyesült Államok támogatását követelik olyan területeken, mint a légibiztonság, a hírszerzés és a logisztika.
„A biztonsági garanciának elegendőnek kell lennie Putyin elrettentéséhez” – figyelmeztette Starmer újságírókat a washingtoni repülés közben. Mert: „Ha minden biztosíték nélkül tűzszünet lesz, akkor csak vár, és visszajön, mert Ukrajnával kapcsolatos szándékai teljesen nyilvánvalóak” - mondta Starmer.


2025.02.28 08:13:18


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!