Románia megszeppent…
Románia meglehetősen nehéz helyzetbe került a megváltozott amerikai külpolitika miatt. Az eddig oly magabiztos kormányzat, támogatók után kapkod, igyekszik megtartani eddigi csókosait és a garanciákat.
A magabiztos státusz, amit az országban állomásozó amerikai csapatokra és Brüsszelre támaszkodva megengedhettek maguknak, szétfoszlani látszik és az Oroszországgal, a két hatalmas mecénás árnyékából folytatott folyamatos viszály magukra maradva egyre ijesztőbbé válik a számukra. Próbálnak odaférkőzni a tárgyalóasztalhoz, hiszen nem titkolt tervük a lehetséges területszerzés, ám, jelen helyzetben a saját, meglévő területeikért is joggal aggódhatnak. A magabiztosság látszatát továbbra is igyekeznek fenntartani, azonban kiérezhető a nyilatkozatokból és a nyilvánvaló kapkodásból, hogy amit folyamatosan hangoztatnak, az inkább védekezés és remény arra, hogy ismét győztesen kerülhetnek ki az újrafelosztásból.
Marcel Ciolacu román miniszterelnököt pénteken, Brüsszelben kérdezték arról, milyen veszélyek fenyegetik Románia biztonságát, mivel Cristian Diaconescu elnöki tanácsadó bejelentette, hogy az Orosz Föderáció arra kérte az amerikaiakat, hogy vonják vissza a NATO biztonsági garanciáit az 1997-es csatlakozás kapcsán.
A miniszterelnök szerint a jelenlegi nemzetközi viszonylatban nincs veszély Románia biztonságára: Romániának a legcsekélyebb oka sincs az aggodalomra. Románia olyan ország, amely csatlakozott a NATO-hoz. Tagjai vagyunk a NATO-nak – nincs kockázat – válaszolta Marcel Ciolacu.
Az én nézőpontom szerint Romániának a legcsekélyebb oka sincs az aggodalomra. Románia olyan ország, amely csatlakozott a NATO-hoz. NATO-tagok vagyunk – jelentette ki Marcel Ciolacu.
Ezzel szemben, az elnöki kancellária vezetője, Cristian Diaconescu szerda este kijelentette, hogy nemzetközileg drámai pillanatról van szó, hiszen az orosz-amerikai tárgyalások bármelyik pillanatban megváltoztathatják a helyzetet.
Kitért arra, hogy az oroszok elvárásai a NATO biztonsági garanciáinak visszavonásával kapcsolatosak az 1997-es felállással, így mi, akik ezután csatlakoztunk, már nem részesülünk ezekből a biztonsági garanciákból.
Emil Hurezeanu külügyminiszter szerint nincsenek adatok a rijádi befolyási övezetek amerikaiak és oroszok közötti megosztásáról, és kijelenti, hogy továbbra sincsenek következtetéseink vagy megerősítéseink, és Romániának meg kell tennie, amit a kezdetektől kért, nevezetesen, hogy be kell lépnie a tárgyalási folyamatba.

CzA


2025.02.21 18:29:26


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!