Európa állítólag ultimátumot kapott Trumptól, hogy megadja magát Putyinnak. A csapatok Európából való kivonásával fenyegetőzik...
Donald Trump amerikai elnök három hetes határidőt adott Európának, hogy elfogadja az Ukrajna és Oroszország között javasolt tűzszüneti megállapodás feltételeit. Ha ez nem történik meg, az Egyesült Államok kivonul Európából – mondta NATO- és EU-forrásokra hivatkozva Mika Aaltola, a Finn Nemzeti Koalíció Pártjának európai parlamenti képviselője.
Aaltola, a Finn Nemzeti Koalíció tagja, az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának tagja azt állítja, hogy az amerikaiak gyors tűzszünetet szorgalmaznak Ukrajna és az Ukrajnát három éve megszálló Oroszország között.

A Helsingin Sanomat finn portál szerint Aaltola elmondta, hogy ezeket az információkat több NATO- és Európai Uniós forrásból kapta. Az EP-képviselő azt állítja, hogy Ukrajna rendkívül hátrányos feltételeket kénytelen elfogadni, amelyek kapitulációjának tekinthetők.

Petteri Orpo finn miniszterelnök elutasította ezeket az állításokat, és spekulációnak nevezte őket. Hangsúlyozta, hogy a megállapodásnak nincs hivatalos ultimátuma vagy pontos időkerete. Az NBC News szerint ugyanakkor Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter egy belső értekezleten figyelmeztette az ukrán illetékeseket, hogy Washington jelentősen csökkentheti katonai jelenlétét Európában. Hasonló értesüléseket diplomáciai források is megerősítettek, mondván, hogy Trump akár 20 000 amerikai katona kivonását tervezi a kontinensről. Ezen kívül Trump a szaúd-arábiai amerikai-orosz tárgyalásokról folytatott megbeszélések során kijelentette, hogy Ukrajnának nem lett volna szabad háborút indítania Oroszországgal, és megegyezéssel elkerülhette volna a konfliktust. Ezek a kijelentések éles reakciókat váltottak ki az európai vezetőkből.

Donald Trump jelenlegi elnök átmeneti csapatának amerikai tagjai az elmúlt hónapokban többször és csendesen találkoztak orosz képviselőkkel Svájcban, hogy megvitassák az ukrajnai háború befejezésének lehetőségeit. Erről a Reuters számolt be forrásaira hivatkozva. Megjegyezte, hogy az egyik genfi találkozó egybeesett a müncheni biztonsági konferenciával, amelynek a bajor főváros adott otthont egy héttel ezelőtt.
Az ügynökség forrásai a találkozókat a kommunikáció mellékcsatornájaként írták le, mivel a tárgyalások egy része akkor zajlott, amikor Trump már megválasztott elnök volt, de még a hatalomátvételre készült. Az egyik forrás azt mondta a Reutersnek, hogy Trump tanácsadóinak legalább egy szűk köre tudott a találkozókról.
A találkozók részletei nem ismertek, a napirend nem tisztázott, és hogy ott voltak-e az orosz inváziónak harmadik éve ellenálló Ukrajna képviselői. A tárgyalások azonban rámutatnak az oroszok és az amerikaiak kulisszák mögötti erőfeszítéseire, hogy megtalálják a háború befejezésének módjait, annak ellenére, hogy Trump elnöki elődje, Joe Biden alatt a hivatalos kapcsolatok Moszkva és Washington között szinte megtorpantak.
Az orosz és az amerikai képviselők első hivatalos találkozójára kedden került sor a háború befejezésének lehetőségeiről Rijádban. Ott találkozott Oroszország és az Egyesült Államok külügyminisztere, Szergej Lavrov és Marco Rubio.
A svájci külügyminisztérium a Reuters értesülései szerint bejelentette, hogy az ukrajnai háborús konfliktusban érintett felek találkozóit rendszeresen tartják az alpesi konföderációban, és ezekről Bern is tud. Ezeket a találkozókat azonban nem az érintett kormányok vezetik, informálisak és nem hivatalosak. A diplomáciában az ilyen akciókat kettes pályaként emlegetik, és céljuk a kölcsönös feszültségek enyhítése.


2025.02.21 18:03:25


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!