Köszönetképpen – Schönborn csillagot kapott a bécsi zsidó hitközségtől
Külön kitüntetésben részesítették Hg. Schönborn bíborost. A bécsi Izraelita Hitközség városi templomának kupolájában csillagot szenteltek az emeritus érseknek.
Hg. Christoph Schönbornt most különleges elismerésben részesítették a zsidó-keresztény párbeszédért tett szolgálataiért. Neki szenteltek egy csillagot a bécsi IKG városi templom kupolájában. Több mint három évtizeden át Schönborn alakította a vallások közötti cserét.
A 2025. február 11-i ünnepségen először került sor a Kulturális Testület ülésére a Hitközségi Templomban. Szintén most először hívtak meg egy bíborost ilyen találkozóra. Az eseménydús nap estéjén a cseh herceg, Christoph Schönborn különdíjat kapott: a zsidó-keresztény párbeszédért végzett szolgálataiért.
Mint az IKG elnöke, Oskar Deutsch hangsúlyozta, Schönborn bíboros több mint három évtizede jelentősen hozzájárult és alakította a két vallás közötti párbeszédet. Rendszeresen felhívta a figyelmet a kereszténység zsidó gyökereire. „Nagyra értékeljük a bíborost a vallásközi cserekapcsolatok iránti erős elkötelezettségéért, valamint azért, hogy mindig megvédte és támogatta a zsidó közösséget” - mondta Deutsch.
Deutsch azt is hangsúlyozta, hogy Schönborn a 2023. október 7-i Hamasz-mészárlást is megemlítve kommentált olyan kérdéseket is, mint például a rituális mészárlás betiltása. Emellett jelentős mértékben hozzájárult a keresztény antiszemitizmus megszüntetéséhez. „Megrendítő pillanat ez számomra. Nagyon rendkívüli, hogy itt állhatok, nagyon meghat” - mondta a bíboros.
Köszönetnyilvánításában Schönborn egyik legfontosabb aggályát hangsúlyozta: Az 1965-ös Nostra aetate (A mi korunk – a szerk.) zsinatnyilatkozattal a római katolikus egyház változáson ment keresztül, és elhatárolódott a régi helytelen elmélettől. Ez kijelentette, hogy az egyház átvette Izrael helyét. Ez az ötlet a múltban elősegítette a zsidóellenes előítéletek fellángolását.
Ma már a katolikus egyházban és más keresztény egyházakban is világosan látszik, hogy Isten népével, Izraellel kötött szövetsége – amint azt Pál már hangsúlyozta – visszavonhatatlan: „Az Újszövetség nem helyettesítés, ez nagyon döntő gondolat a judaizmus visszavonhatatlanságának megértéséhez, és ezáltal a kereszténység általi elismeréséhez.” Ennek a belátásnak a teológiai elmélyítése és tényleges leküzdése volt és marad az egyik központi gondolata teológusként és püspökként egyaránt.
2025.02.12 20:55:21


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!