78 éves korában meghalt David Lynch filmrendező – közölte a család
78 éves korában elhunyt David Lynch amerikai filmrendező, akinek munkái között szerepel a szürrealista kultikus Mulholland Drive és a Twin Peaks is.
Lynch halálát hivatalos Facebook-oldalán jelentette be családja.
78 éves korában elhunyt David Lynch amerikai filmrendező, akinek munkái között szerepel a szürrealista kultikus Mulholland Drive és a Twin Peaks is.
Lynch halálát hivatalos Facebook-oldalán jelentette be családja.
„Nagy lyuk van a világon, most, hogy már nincs közöttünk” - áll a bejegyzésben.
– De ahogy ő mondaná: „Tartsa a szemét a fánkon, és ne a lyukon”. … Ez egy gyönyörű nap, aranyos napsütéssel és végig kék égbolttal.” Lynch tavaly augusztusban felfedte, hogy emfizémával, egy krónikus tüdőbetegséggel küzd, „sok éves dohányzás” miatt.
Sokan ravasz filmrendezőnek tartják, karrierje során három legjobb rendező Oscar-jelölést kapott a Blue Velvet, az Elefántember és a Mulholland Drive című filmekben nyújtott munkáiért. Utolsó nagy projektje a Twin Peaks: The Return volt, amelyet 2017-ben sugároztak, és folytatta az 1990-es évek elején két évadon keresztül futó tévésorozatot.
Ron Howard filmrendezőtársa a közösségi médiában tisztelgett Lynch előtt, és „kegyelmes embernek és rettenthetetlen művésznek nevezte, aki a szívét és lelkét követte, bebizonyította, hogy a radikális kísérletezés felejthetetlen mozizást eredményezhet”.
Moby zenész, akinek Lynch a Shot In The Back Of The Head videóját rendezte, azt mondta, hogy „egyszerűen összetört a szíve”.
„Csináld azt, amiben hiszel” - mondta David Lynch Patti Smith-nek a Twin Peaks sikerével kapcsolatos kérdésre válaszolva. Lynch sok filmje szürrealista, álomszerű minőségéről volt ismert. Az Eraserhead, első nagy kiadása 1977-ben, tele volt sötét, zavaró képekkel. „Bár a fantáziája egyértelműen a zsigeri potensek iránt érdeklődik, ez későbbi mércéje szerint továbbra is figyelemre méltó bravúr” - mondta a filmről 2001-ben a BBC egyik kritikusa. 2024 májusában a BBC Radio Three Sound of Cinema-nak adott interjújában Lynch leírta a néhai zeneszerzővel, Angelo Badalamentivel való együttműködés folyamatát, aki sok olyan hangzásképet készített, amely kísérte elképzelését.
„És akkor azt mondom: Nem, ez még mindig túl gyors, nem elég sötét, nem elég nehéz és nem elég sejtelmes” - emlékezett vissza Lynch. 1990-ben elnyerte a rangos Arany Pálmát a cannes-i filmfesztiválon a Wild at Heart című filmért.
Munkásságát 2020-ban az Oscar-gálán ismerték el, amikor megtisztelő Oscar-díjat kapott. Az igazgató tavaly azt mondta, hogy tüdőtágulása ellenére „kiváló formában” van, és „soha nem megy nyugdíjba”. Hozzátette, a diagnózis a dohányzási szokás „ára, amit fizetni kell”.
Ám állapota hónapokon belül romlott. A People magazinnak adott novemberi interjújában azt mondta, oxigénre van szüksége a járáshoz. A Montana állambeli Missoulában született Lynch először a festészetben kezdett karriert, majd az 1960-as években rövidfilmek készítésére váltott.
(BBC nyomán)
2025.01.16 22:28:32


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!