Pressmann nagykövet szerint fontos lépéseket kell tennünk egyénként, közösségként és nemzetként is azért, hogy több vészkorszak ne legyen
Részt vett az vészkorszak áldozataira emlékező több ezres felvonuláson az Élet Menetén a budapesti amerikai nagykövet David Pressman is. Az eseményen a nagykövet elmondta, hogy a holokauszt nem valósulhatott volna meg a gázkamrákat működtető hóhérok, de a cinkos passzivitás nélkül sem, de a „szemlélődőkről ” is beszélt Pressmann, akik tudták, hogy mi történik, de mégsem cselekedtek.
A vészkorszak áldozataira emlékező Élet Menete idén a Munkaszolgálatosok emlékművétől, a józsefvárosi Koltói Anna térről indult. Ahogyan a helyszínválasztás is mutatja, a szervezők ebben az évben kiemelt figyelmet fordítottak a munkaszolgálat során életüket vesztett áldozatok emlékének is. Gordon Gábor, Az Élet Menete Alapítvány kuratórium elnöke vasárnap késő délután a Koltói Anna téren összegyűlt tömeg előtt emlékeztetett arra, hogy a munkaszolgálatban mintegy 60 ezren haltak meg. A holokauszt nem a gázkamrákkal kezdődött – hangsúlyozta Katharina von Schnurbein, az antiszemitizmus elleni harc és a zsidó élet támogatásának európai bizottsági koordinátora, a rendezvény német díszvendége. Nem minden áldozat volt zsidó, de minden zsidó áldozat volt – jelentette ki. Miközben – folytatta – Budapesten virágzik a zsidó közösségi élet, tíz magyar zsidó közül nyolc problémának tartja az antiszemitizmust. Beszámolt arról is Katharina von Schnurbein, hogy az Európai Bizottság stratégiát dolgozott ki az antiszemitizmus elleni küzdelem és a zsidó élet támogatására. Hatalmas taps fogadta az eseményen részt vevő amerikai nagykövetet David Pressmant is, aki nagy népszerűségnek örvend Magyarországon, mert lelkes védője és őrzője a demokratikus értékeknek. A nagykövet a beszédében kitért azokra a „szemlélődőkre”, akik tudták, hogy mi történik, de nem cselekedtek. Sokan nézték passzívan, hogy zsidó szomszédaikat felkényszerítik a vonatokra. A holokauszt nem valósulhatott volna meg a gázkamrákat működtető hóhérok, de a cinkos passzivitás nélkül sem. A nagykövet szerint lépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy egyénileg és kollektíven, közösségként és nemzetként elkötelezzük magunkat: soha többé nem engedjük, hogy ehhez hasonló szörnyűség megismétlődhessen. -mondta David Pressmann az USA budapesti nagykövete. Jákov Hadasz-Handelszman izraeli nagykövet arról beszélt, hogy az oktatásnak milyen fontos szerepe van az antiszemitizmus elleni küzdelemben, valamint abban, hogy a fiatal nemzedékek tisztában legyenek azzal, mi történt a vészkorszak idején. A megemlékezés résztvevői a Koltói Anna térről a a VII. kerületi Bethlen Gábor térre, a Zsidó munkaszolgálatosok emlékművéhez vonultak. A tömeggel tartott Karácsony Gergely főpolgármester is. A nyilasok által meggyilkolt szociáldemokrata politikusról és szakszervezeti aktivistáról, Koltói Annáról több utcát is elneveztek 1945 után a fővárosban, de ezeket sorra át- vagy visszakeresztelték, a legutolsó Csepelen maradt fenn 2012-ig. Koltói Anna nevét viselte egy iskola és a Fiumei úti baleseti kórház is – írta korábbi cikkében a Józsefvárosi Újság.
2023.05.08 00:04:47


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!