Régen nem számított a Parlamentben, hogy van -e büntetőeljárás vagy sem
Folyamatban lévő büntetőeljárás miatt elutasította a parlament igazságügyi bizottsága a brókerbotrányok vizsgálatára javasolt bizottságok létrehozását hétfőn. Bár azért anno a 2000-es évek elején ez az állítás  nem volt fontos az olajügyeket vizsgáló bizottság esetén oly fontos, és oly kőbe vésett. Hisz még a börtönökbe is elmentek a Fidesz, az MSZP és az MDF képviselői, hogy tanúikat meghallgathassák. A Fidesz szerint az ellenzéki képviselők ismét egyértelművé tették, hogy több tízezer becsapott ember tragédiájából kizárólag politikai cirkuszt akarnak csinálni.

Ellenzéki képviselők kezdeményezték, hogy jöjjön létre vizsgálóbizottság egyrészt a felügyeleti szabályozás, másrészt annak vizsgálatára, hogy hová tűntek el a pénzek és milyen kormánypárti felelősök vannak. A Fidesz szerint azonban az ellenzéki képviselők ismét egyértelművé tették, hogy több tízezer becsapott ember tragédiájából kizárólag politikai cirkuszt akarnak csinálni. A kormánypárti frakció azt követően adott ki közleményt, hogy az igazságügyi bizottság elutasította az ellenzék azon kezdeményezését, hogy parlamenti bizottság vizsgálja a brókerbotrányokat. A Fidesz-kormányzat által feltárt brókercsalások mindegyikében zajlik a nyomozás, amely ki fogja deríteni, kik tüntették el az emberek pénzét - rögzítette a Fidesz. A kormánypárt szerint mindazoknak, akik politikai felelőst akarnak keresni, a baloldalon kellene kutakodniuk. Ők voltak azok ugyanis, akik egy évtizeden át hagyták zavartalanul működni a pénzügyi korrupciót, a csaló brókereket fellazított törvényekkel, gyenge pénzügyi felügyelettel, állami hitelekkel és kormányzati pozíciókkal segítették, a Baumag, a Hajdú-Bét és a Globex károsultjait pedig nem kártalanították - olvasható a közleményben, amely azt is kiemeli: a Fidesz-kormány feltárta az évtizedes pénzügyi korrupciót, véget vet annak, és elsőként a rendszerváltás óta kártalanítást biztosít a brókercsalások áldozatainak.

parlament

A vitában az Együtt politikusa, a független képviselő Szelényi Zsuzsanna azt mondta, az Országgyűlés csak a károsultak kárpótlásával foglalkozott, ezért szükséges, hogy egy paritásos bizottság vizsgálja, hová lettek az eltűnt százmilliárdok, hol hibázhatott a pénzügyi felügyelet és az ügyészség megfelelően járt-e el. Az ellenzéki politikus a költségvetési bizottság vonatkozó albizottságát alkalmatlannak minősítette a feladatra. Budai Gyula, a bizottság fideszes alelnöke szóvá tette, hogy Szelényi Zsuzsanna is tagja az albizottságnak, így saját munkájáról is véleményt mondott. Kitért arra is, hogy a mostani ellenzék egyebek mellett a Postabank- és a Kulcsár-ügyeknél nem lépett fel ilyen módon. A kormánypárti politikus azt is leszögezte, hogy mivel a parlament korábban elfogadta, hogy nem állítható fel vizsgálóbizottság olyan ügyben, amiben büntetőeljárás folyik, ezért okafogyottá vált a kezdeményezés. A nyomozóhatóság feladata, hogy felderítse a csalást, hűtlen kezelést - jelentette ki. A szintén fideszes Vas Imre koncepciózusnak minősítette, hogy a vizsgálóbizottság csak kormánypárti felelősséget vizsgált volna, és úgy értékelte, hogy a felvetett kérdések azonnali kérdések, interpellációk formájában tisztázhatók. A jobbikos Apáti István a bizottság létrehozása mellett érvelt. Bírálta Orbán Viktor miniszterelnök és Tarsoly Csaba Quaestor-elnök kapcsolatát, utalva arra, hogy a kormány szőnyeg alá akarja söpörni a problémát. Az MSZP-s Teleki László azt a véleményét hangoztatta, hogy a vizsgálat visszaadná a pénzügyi rendszerbe vetett társadalmi hitet. Az LMP-s Schmuck Erzsébet arról beszélt: a jogszabályi környezet és a felügyelet hiányosságainak feltárása a Fidesznek is érdeke. Mindkét parlamenti vizsgálóbizottság tárgysorozatba vételét négy igen és hét nem szavazattal utasították el. Az Együtt szerint a parlament nem tűzi napirendre azokat a kezdeményezéseket, ami fáj a kormánynak. Szelényi Zsuzsanna így reagált arra, hogy az Országgyűlés igazságügyi bizottsága hétfőn folyamatban lévő büntetőeljárásra hivatkozva elutasította a brókerbotrányok vizsgálatára javasolt parlamenti bizottságok létrehozását.A független képviselő szerint - mivel a paritásos testület nem áll fel - nem lehet megtudni, hogy milyen felelőssége van az ügyben a PSZÁF-nak, Matolcsy György jegybankelnöknek, a bankfelügyeletnek, illetve Polt Péter legfőbb ügyésznek, milyen politikai felelősséget visel Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter.
2015.05.11 20:52:33


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!