Botka a szegények oldalára állt, és Gyurcsányt meg Orbánt mielőbb elzavarná
Programot hirdetett Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje. A vagyonadó belengetését, az elmúlt 25 évben meggazdagodók megsarcolásának ötletét csönd fogadta a teremben, Gyurcsány ekézését viszont értékelte a hallgatóság. Bár volt vendég, aki megjegyezte, hogy azért Gyurcsány karizmatikusabb figura Botkánál.

Gyurcsány Ferenc nevét a szájára sem véve osztotta ki többször, többféleképpen a volt miniszterelnököt programhirdető beszédében az MSZP kormányfő-jelöltje. Miután a Szabad Sajtó Alapítvány szombati rendezvényén nem kifejezetten Gyurcsány-fanok ültek, a szegedi polgármester szavait a közönség igen lelkes tapsokkal fogadta.
Botka László korábban is beszélt arról, bár nincs Gyurcsány-fóbiája, de a volt miniszterelnökkel egy listán szerinte nem lehet választást nyerni. Gyurcsány – és pártja – ezen kiakadt, az exkormányfő évértékelő beszédében azt mondta, már megbűnhődött a hibáiért, tehát marad. Majd még oda is szúrt egyet az MSZP-nek: „előbb váltjuk le Orbánt nélkületek, mit ti nélkülünk.”
Szombaton aztán kiderült, az üzengetés folytatódik tovább.
– Aki a választók szemébe hazudott, az tehertétel a baloldalnak, és érdemes visszavonulót fújnia – fogalmazott például Gyurcsányról a szegedi városvezetőből lett miniszterelnök-jelölt, Botka, majd még fokozta is, amikor azt fejtegette: a választási győzelemhez minden demokratára szükség van, de nincs szükség minden politikusra.
– Akik tehertételt jelentenek, eljátszották esélyüket és a szavazók bizalmát, vonuljanak vissza – üzente Botka, mondván: most fog kiderülni, ki az igazi demokrata, és ki az, aki csak papol Orbán leváltásáról.
Botka nem állt itt meg, az MSZP–SZDSZ koalícióban működő Gyurcsány-kormány politikáját is bírálta, a többi között azt magyarázva, hogy „a Fidesz-rezsimhez” hasonlóan a korábbi baloldali kabinetek is adósak maradtak a mérhetetlen vagyoni egyenlőtlenség felszámolásával, „sőt, még csak kísérletet sem tettek rá.” Botka kijelentette, a harmadik utas politika rossz volt, így törvényszerűen megbukott – itt segített is a hallgatóságnak, hogy Gyurcsány politikájára gondol, ha esetleg valakinek nem rémlett volna –, ugyanis a vagyoni egyenlőség ideálját feladta, a kapitalista gazdasági berendezkedést elfogadta, az esélyegyenlőséget tette meg alapelvévé, de ez kevés.
– A legnagyobb baj szerinte, hogy egyesek nem látják be, hogy hibáztak – mondta még Botka, ami feltehetőleg nem esett jól Gyurcsánynak.
Botka szerint a populista hullám, illetve az azt meglovagoló népvezérek térnyerése nem az emberek, hanem a politikusok hibája, „akik belekényelmesedtek a mérsékelt jobb- és balközép pártok váltógazdaságába”. Okolta a baloldalt, amelyik a rendszerváltást, majd újfent, a gazdasági válságot követően nem kínált kiutat százezrek, milliók elszegényedéséből. Nem figyeltek az emberekre, akik azt hitték, egy erőskezű vezető majd megoldja problémájukat.
– A jobboldali populizmus részben a gyenge és tehetségtelen baloldali kormányzás terméke – fogalmazott élesen Botka, aki egyben elismerte: szavazóik közül éppen úgy mentek át a Jobbikhoz, mint a Fidesz táborába. A miniszterelnök-jelölt elnézést kért azoktól a szavazóktól, akik csalódtak bennük, illetve elfordultak tőlük, mert „úgy látták, hogy a pártvezetők, parlamenti és helyhatósági képviselők csak a pozíciók osztogatásával, a párttámogatás besöprésével vannak elfoglalva, és nem törik kezüket, lábukat, hogy segítsenek az embereken.”
Ami a megoldást illeti, azt a meglepő gondolatot vázolta, amely szerint a demokratikus oldal valamennyi mérhető pártjának a hamvaiból kell újraéleszteni a választók bizalmát, és beigazolni a felkészültséget az együttes kormányzásra: „a szocialistáknak be kell bizonyítaniuk, hogy a baloldal vezető erejeként tanultak, tanultunk a hibáinkból, és soha nem ismételjük meg azokat.”
Botka László azért csöppet megnyugtatta a teremben ülőket, amikor jelezte, bármi is történt a múltban, az igazi rémálom mégis 2010 után kezdődött: „Elvtelen kormányzás, új földesurak és pénzcézárok jöttek, és már a szociális gondok enyhítésének látszatára sem adnak.” Ebbe aztán bele is lendült, azt fejtegette, hogy visszatért az urambátyám világ, a társadalom 80 százaléka csúszik lefelé a lejtőn, és akarat sincs, hogy ezt bárki megállítsa. Sokat beszélt a szegényekről, akikkel a kormány nem törődik, a közmunkásokról, az egészségügy és oktatás drámai helyzetéről, arról, mekkora tragédia, hogy több mint fél millió ember külföldön dolgozik. Többször vont párhuzamot ezek, és milliárdokból épülő stadionok között, ez be is jött a hallgatóságnak, amely egyetértőn tapsolt. Botka pedig olyan meglepetéseket árult még el, hogy szerinte a Fidesz becsapta és függőségbe taszítja az országot, mert Putyinnal barátkozik.
– Magyarország helye Nyugaton van, nem leszünk Putyin legvidámabb barakkja – hangzott az újabb, váratlannak semmiképpen se mondható gondolat.
– Aki becsapta a választókat, és a gázszerelőjét Harley-Davidsonra ültette, hogy a médiabirodalma, a szállodabirodalma és az adriai jachtja között gyorsabban furikázhasson, annak távoznia kell a hatalomból. Magyarországon csak akkor jön el a konszolidáció és a béke ideje, ha az ország két legmegosztóbb politikusa, a bal- és a jobboldal gyűlölve szeretett ikonjai végre kikerülnek a politika szentélyéből – mondta Botka.
Botka ezek utána programjáról is beszélt.
A nagyvállalatoknak és oligarcháknak, akik az elmúlt 27 évben „a mi rovásunkra halmozták fel vagyonunkat tágra kell nyitniuk a pénztárcájukat, és jobban hozzá kell járulniuk a közteherviseléshez. Az adórendszer eddigi vesztesei lesznek a kedvezményezettek.
Rendbe teszik az egészségügyet, megállítják az egészségügyi dolgozók elvándorlását, csökkentik a túlterheltséget, lerövidítik a várólistát.
Azoknak, akiknek nehézséget okoz kórházba menni vagy kiváltani a gyógyszerüket, olyan támogatást vezetnek be, ami csökkenti a lakhatás vagy megfelelő étkezés hiányából, betegségekből, a munkahely elvesztéséből eredő kockázatokat.
Védőhálót és középoszályi színvonalat ígért a bérből fizetésből élőknek, a kényszervállalkozóknak, közalkalmazottaknak és kisnyugdíjasoknak.
Piacképes ismereteket nyújtó és szegregált oktatást ígért.
Mindenki adóbevallása nyilvános lesz, aki állami közbeszerzésen indul, vagyonnyilatkozatot kell tennie.
Megvizsgálják a legszegényebb területen élőknél a családi alapjövedelem bevezetésének lehetőségét.
Az állami szintre emelt korrupció megzabolázásával, a politikával egybenőtt oligarchák megállításával és következetes megadóztatásával jut elegendő forrás a ma még forráshiányos területekre. Az urizálásnak véget vetünk, a korrupt politikusokat elzavarjuk. Akik megszedték magukat az adófizetők pénzén, azokat súlyosan megadóztatjuk .
Lesz különadó, amire a „százmilliós villák vagy több tízmilliós autók tulajdonosai” számíthatnak.
A multik, nagyvállalatok és a vagyoni-pénzügyi elit új típusú extra hozzájárulásait a szegények és középosztály helyzetének javítására költik.
– A felső tízezer ne csak a profitért ácsingózzon, hanem segítsen hazájának problémáinak megoldásában! Magyarország végre tényleg legyen a magyaroké, ne a Mészárosoké – dobta be újabb ütős, és nyilván senki által sem várt fordulatként Botka László.
(Fotó: Túry, forrás: hvg)
2017.02.19 07:23:01