Értékesítik a Rácz fürdőt, rettentően nagyot bukott az MFB is a projekttel
Nyilvános pályázaton értékesítik a Rácz fürdő vagyonát annak ellenére, hogy elméletileg akár a Fővárosi Önkormányzatot is felkérhetnék egyedüliként ajánlattételre. A létesítményt fejlesztő egyik cég vagyonára több mint tízmilliárd forint hitelezői igény érkezett. Mint ismeretes, 2012-ben nyomozások indultak az ügyben.

Közel 10,6 milliárd forint hitelezői igényt vettek nyilvántartásba eddig a fővárosi Rác fürdőt fejlesztő Rác Beruházó Kft. felszámolási eljárásában – írta a Világgazdaság. A mintegy 9 milliárdos (fürdő-hotel) beruházásban részt vevő másik cégtől, a Rác Nosztalgia Kft.-től követelt összeg még nem ismert.
A Rác Beruházó Kft. felszámolását tavaly július végén, a Rác Nosztagia Kft.-ét decemberben rendelték el. A kiemelt cégekre vonatkozó speciális szabályok szerint elméletileg zárt körben is értékesíthető lenne a vagyon, akár úgy is, hogy a Fővárosi Önkormányzatot kérik fel egyedüliként ajánlattételre.
A felszámolóbiztos azonban elmondta a gazdasági napilapnak, hogy nyílt pályázaton fogják értékesíteni a felszámolás alá került vagyont. A stratégiailag kiemelt jelentőségű ügyek esetében ugyanis a nem nyilvános értékesítés lehetősége szigorú feltételekhez kötött, amelyek jelenleg nem állnak fenn.
A Rác Nosztalgia Kft.-t 75 százalékban birtokló Rác Beruházó Kft. tulajdonosai érdekes emberek. A kezdetektől tulajdonosként szerepel a 2001-ben még csak 25 éves P. Bálint, aki a legnagyobb ciprusi vállalat, a Közép-Európában aktív adó- és kereskedelmi jogi tanácsadó cég, az Andreas Neocleous & Co LLC magyarországi részlegének munkatársaként tevékenykedett, így sokat tudhat az offshore-lehetőségekről. Tudását a háttér-információk szerint leginkább az MSZP-hez kötődő üzleti körök hasznosították. A banki szerződéskötés idején tulajdonosként megjelenő, hasonló korú V. Csaba a Lánchíd utca 19.-ben működő, a budai rakpart látképét jellegzetes esti kivilágításával meghatározó klubhotel tulajdonosa. Ebbe az épületbe van bejegyezve több érdekeltségének, így a Rác Nosztalgia Kft.-nek is a székhelye. V. Csaba több olyan ingatlanfejlesztési projektben bukkant fel, majd adta tovább érdekeltségét, amelyben önkormányzatok voltak a partnerek, és biztosították akár eladóként, akár a projektben tulajdonostársként az értékes földtulajdont vagy műemléki ingatlant.
A Rác Nosztalgia Kft. ellen indult csődeljárás kezdete előtt néhány nappal, szeptember 24-én a hivatalos cégnyilvántartásban a Rác Beruházó Kft. tulajdonosai között megjelent Töröcskei István pénzintézete, a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. Igaz, csak töredéktulajdont szerzett, amikor a cég 663 millió forintos törzstőkéjét 1 millió forintos hozzájárulással megemelte. A jelképes tőkeakvizícióval tulajdonostárssá és érdekeltté avanzsáló Töröcskei, aki nemcsak banktulajdonos, de az Államadósság-kezelő Központnak is a vezetője volt, mint az egyik legbefolyásosabb üzletember, katalizátora lehet a főváros és az MFB közötti tárgyalásnak s egy reménybeli megállapodásnak – fejtette ki még 2012-ben V. Csaba tulajdonos a Figyelőnek.
Lefordítva: a Rác Nosztalgia Kft.-ben 75 százalékos tulajdonrésszel rendelkező Rác Beruházó Kft. többségi tulajdonosa abban reménykedhet, hogy Töröcskei a politikai befolyásán keresztül ki tudja csikarni a fővárosból a patthelyzet feloldását, azaz a földhasználati jog szerződésben rögzített, feltétel nélküli bejegyzését a földhivatali tulajdonlapra, amelyet majd a felépítmény bejegyzése követ. Amennyiben e feltételek teljesülnek, s az MFB hozzájut a fedezethez, azaz bejegyzi a jelzálogjogot,Valkó Csaba reményei szerint a Széchenyi Bank beszáll az üzemeltetés finanszírozásába, amely mintegy félmilliárd forintot igényel. De Töröcskei mozdíthatja elő a Gellérthegyre közlekedő sikló beruházásának csírájában megfeneklett ügyét is. Kezdetben, a 2002-es megállapodás idején, a Rác fürdő felújítását és termálszállodával való bővítését együtt tervezték az épületegyüttes mellől induló s a Gellérthegyre közlekedő sikló megépítésével.
A beruházás nem pusztán a fővárosi közlekedési palettát színesítő elem lett volna, hanem annak az elképzelésnek a része, miszerint a Gellérthegyről – az ott lakók nyugalmának érdekében – kitiltják a turistabuszokat. A terv pikantériája, hogy a gyalogosforgalom elől is elzárná a Citadellát, ahová kizárólag a siklóval juthatnának majd el a turisták és a látogatók. A monopolhelyzet előidézéséhez azonban szükség van a megfelelő fővárosi szabályozásra, és nem utolsósorban arra is, hogy a projektre 3 millió forintos törzstőkével létrehozott Rác Sikló Kft.-ben egymással dűlőre jussanak a tulajdonosok, a 25 százalékot birtokló fővárosi BGYH Zrt. és a 75 százalékot a kezükben tartó, a Rác Beruházó Kft.-ben tömörülő magánbefektetők – azaz V. Csaba, P. Bálint és a Töröcskei István vezette Széchenyi Bank.
2012-ben a Rácz fürdő kialakult botrányok miatt is nyomozást rendelt el a Fővárosi Főügyészség. Azt, hogy ennek a vizsgálódásnak mi lett a vége, nem tudjuk, éppen ezért megkerestük a rendőrséget és az ügyészséget is.
2017.01.10 10:54:56