Háziőrizetbe került a két fővádlottja a 18 milliárdos Pünkösdi csalásnak
A bíróság megszüntette az előzetes letartóztatását 3 év után ąnnak a két békéscsabai férfinek, akik a vád szerint a Pünkösdi egyháznál történt 18 milliárdos csalás irányítói voltak. A bűnszervezet ügyében Gyulán már elkezdődött a per pár hónapja de csak az előkészítő ülés. Az ügyben további fordulatok várhatóak, mert a békési nyomozás bizony eléggé nagyvonalú volt és a vádlottak padja is bőven hiányos, legalábbis a védőügyvédek szerint.

Három évnyi előzetes letartóztatás után kiengedték a dutyiból azt a két férfit, akik a Pünkösdi Egyházhoz tartozó békéscsabai Közösségi Missziót vezették és akiket több társukkal bűnszervezetben elkövetett 18 milliárdos csalással vádol az ügyészség.
A két vádlott úgy tudjuk nyomkövetőt is kapott és nem hagyhatják el Békés megyét.
A Pünkösdi Egyháznál történt eset rávilágított arra, hogy bizonyos körök szó szerint talicskával lopták ki az államtól kapott milliárdokat. Szó szerint maffia telepedett az egyházi szervezetekre, akik főként a népkonyhai szolgáltatásnál vetették be tudásukat.
A Pünkösdi -ügyben érdekes módon több intézményvezető sem került a nyomozás célkeresztjébe, és egyházi elöljárók sem. Pedig ennyi pénzt aligha lehet titkon eltüntetni úgy, hogy az elöljárók ne tudjanak róla vagy ne részesüljenek a hallgatásukért cserébe.
A hosszan elnyúló, először fedett, majd nyílt eljárásban folytatódó nyomozás során a pünkösdi egyház békéscsabai központú intézményéhez, a Közösségi Misszióhoz és az ahhoz kapcsolódó egységek esetén felmerült bűncselekmények gyanúja nyomán a kárérték folyamatosan nőtt. Amikor több mint két évvel ezelőtt, 2022 áprilisában az Esti Újság is beszámolt a Magyar Pünkösdi Egyházat (MPE) érintő bűncselekménysorozatról, akkor arról írtunk, hogy különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette, különösen jelentős értékre, bűnszervezetben elkövetett pénzmosás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétségével gyanúsítják az MPE-hez tartozó, békéscsabai központú Közösségi Misszió (KM) ügyvezetőit.
A Gyulai Járásbíróság döntése szerint közel 6 milliárd forintos piaci érték mellett bűnügyi zár alá vettek 29, a pünkösdi egyházhoz tartozó ingatlant, köztük a négycsillagos békéscsabai Munkácsy Hotelt is, hogy az okozott kár részben vagy egészében az eljárás végére megtérüljön. Érdekesség a mai napig, hogy a nyomozás középpontjába került Közösségi Misszióval és a hozzá tartozó Szocnet Igazgatási Központtal ellentétben a békési NAV-nyomozók nem gyanúsították meg az MPE hasonló feladatokat ugyanúgy ellátó Legatum Intézményét és annak vezetőit. Többek szerint ez nem lehet véletlen, ugyanis ennek az intézménynek a vezetője Pataky Albert, aki az egyházban kitört botrány nyomán 2023 januárjában lemondott elnöki tisztségéről.
S bár feltételezhetően Pataky mindenről vagy majdnem mindenről tudott, amit a Közösségi Misszió ügyvezetői elkövettek, mégsem gyanúsították meg semmivel, s nem is került a büntetőperben a vádlottak padjára.
Ugyancsak érdekes fejlemény, hogy az MPE vezetése még 2021-ben úgy döntött, egyik intézményét, a Sole Fidet megszünteti. Ám nem tudni miért, utóbb „elfelejtették” végrehajtani ezt a rendelkezést. Sőt, egy évvel később, 2022-ben visszavonták az erről szóló döntést, és amint a Narancs.hu birtokába lévő határozatok mutatják, kinevezték az élére egy olyan személyt és családtagjait, akit nem lehetett volna. Az egyházvezetés szabályrendelete alapján „az egyházi gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője nem lehet az a személy, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítélnek, amíg a büntetett előítélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesül”. Ezzel szemben az érintett és kinevezett személyt a Nyíregyházi Járásbíróság költségvetési csalás miatt elítélte, ennek ellenére vezetői posztot tölthet be a pünkösdi egyházon belül.
Új szemszögből mutatták be informátoraink a volt gazdasági igazgatót, aki nemrég köszönt le az egyházvezetés főtitkári címéről. Azt követően, hogy KM két ügyvezetőjét a hatóságok két évvel ezelőtt letartóztatták, teljes intézményrendszerüket átvette az MPE Dél-alföldi Intézményfenntartó Központ (MPE DAIK). Ezt követően a volt gazdasági vezető úgy mutatkozott be a nyitó értekezleten hogy „ő egy vadkan, de aki azt csinálja, amit mond, annak nem lesz bántódása”. Aztán néhány hét vagy hónap múlva azonban minden addigi intézményvezetőt menesztettek. Emellett többen meglehetősen titokzatos, több tízmilliós pénzátadásokról is szóltak. Mások Lipcsei főtitkári posztról való távozását nem az egyházvezetésen belül eltérő irányítási technikák összebékíthetetlenségével, hanem egy dossziéban összegyűjtött dokumentumokkal magyarázták. Állítólag egy beszállítót szó szerint megzsaroltak a gazdasági igazgató körei, barátai.
Persze az is érdekes, hogy a Szocnet dupla áron vásárolta meg a Pünkösdi egyházhoz tartozó ÉLIM autóit is, amely nyakig benne volt a 18 milliárdos csalásban. Ezt se vizsgálta egy hatóság se, milyen érdekes.
Minthogy az is elkerülte a hatóságok figyelmét, feltehetőleg véletlenül, hogy az egyik partnerük 2015-óta tartozik közel 60 alkalmazottjának a Magyar Állam Kincstárra hivatkozva, de ez is kamu, mert a MÁK folyósított a többszáz milliós összeget igaz évekkel később. A NAV pedig a felhalmozott 100 milliós tartozását nem inkasszózta ennek a szervezetnek. Hogy is van ez ? Persze a 60 átvert munkás a több mint 300 millióból egy garast sem látott a mai napig. Ez is igen fura. Főleg úgy, hogy ezen szociális munkások bérszámfejtését az illetékes vezetők sosem írták alá. De van ilyen ez sem tűnt fel a békési NAV dolgozóinak, lehet nem tudtak róla vagy nem ért el hozzájuk a sok panasz, bejelentés, feljelentés.
A büntetőeljárás lényegét tagadva a védelem vitatja, hogy költségvetési csalás történt volna ebben az esetben. Ugyanis bizonyítható, hogy igazolhatóan elszámoltak a Magyar Államkincstárnak a költségvetési pénzekkel, más kifizetéseiket egyéb bevételeikből, így térítési díjakból állták. Az persze más kérdés, hogy a főzőkonyhák és a szolgáltatók fiktív számlákkal és a népkonyhai adagokkal való rendszerszintű meghamisításával súlyos milliárdokat tettek zsebre. A baj az, hogy ez a mai napig működik ugyanígy.
(Csákány Tibor)
2025.04.19 16:07:19