Magyar-szerb katonai szövetség? Remélem nem! - Egy katonai szövetség kétféle megítélése
A szerb-magyar katonai szövetség margójára egy bölcsesség, amelyet a háborúpárti idiótáknak ajánl zágrábi tudósítónk - megfontolásra. A horvátok véleménye szerint háború esetén az állam adja az ágyút, a gazdag ember az ökrét, a szegény ember pedig a fiait. A folytatás a cikk végén olvasható!

Szerb-magyar vezérkari főnök találkozója március 10-én Belgrádban, ahol Milan Mojsilović vezérezredes fogadta magyar kollégáját, Böröndi Gábor vezérezredest
________________________________________
A belgrádi Kurír bulvárlap „exkluzív értesülései” szerint Vučić és Orbán már tárgyalásokat folytat egy magyar-szerb katonai szövetség létrehozása ügyében, mely a 30 éve semleges Szerbia első ilyen megállapodása lenne. Kizárólag saját nevemben szólva – bár a maréknyi horvátországi magyar is szinte bizonyosan így vélekedik – nagyon nem szeretném, hogy ez bármilyen formában is beigazolódna.
________________________________________
Már így is folyamatosan kell magyaráznom a történelmi tényeket barátaimnak és szomszédaimnak, de egy ilyen húzás után halálra macerálnának. Kész szerencse, hogy 30 év nem a világ, és még sokan emlékeznek arra, hogy együtt vitézkedtünk annakidején a sáncokon, de hogy a szlavóniai csapszékekben feszült lesz a hangulat, az bizonyos.
A Szerbia EU-s csatlakozása melletti kardoskodást eddig is félig-meddig ellenséges tevékenységnek könyvelték el Zágrábban – innen az örökké gyanakvó Anušić védelmi miniszter néhány megnyilvánulása – amelyeket megtetézett a kiselejtezett eszközök átadása Belgrádnak, mint például a BTR I-es gyalogsági harcjárművek, vagy az elfekvő MIG 29-esek.
Természetesen, az is távol áll tőlem, hogy bármit sugalljak, ne adj’ Isten üzenjek az ország gyeplőjét kézben tartó nemes és nemzetes hölgyeknek, uraknak, de instálom, vegyék számításba nemcsak azt, hogy bennünket, horvátországi magyarokat fognak kiutálni a világból, de azt is, hogy akármilyen katonai mozgolódásra is kerüljön sor, a szerbek a vajdasági magyarokat fogják az első vonalakba küldeni. Mert volt már ilyen, meg van is, most például Ukrajnában.
Kalapis Rókus (Horvátország)
A szerb, kormányközeli Kurir így ír a fenti eseményről:
SZERB–MAGYAR KATONAI SZÖVETSÉG: TÖRTÉNELMI PILLANAT!
Darko Obradović: Az első szövetség, amelyhez országunk 30 év semlegesség után csatlakozik!
Elemzők magyarázata szerint Szerbia Magyarország révén közvetve csatlakozik a közép-európai védelmi kezdeményezéshez.
Szerb–magyar vezérkari főnökök találkozója március 10-én Belgrádban, ahol Milan Mojsilović vezérezredes fogadta magyar kollégáját, Böröndi Gábor vezérezredest
Szerbia és Magyarország hamarosan katonai szövetséget alakítanak, és Aleksandar Vučić szerb elnök, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnök már komoly lépéseket tettek a szövetség megvalósítása érdekében – tudta meg exkluzív értesülésként a Kurir.
A hír kapcsán Darko Obradović elemző a Kurirnak elmondta, hogy a Szerbia és Magyarország közötti tervezett katonai szövetség több okból is történelmi pillanat, amelyek közül az egyik, hogy ez lesz az első katonai szövetség, amelyhez Szerbia csatlakozik 30 évnyi semlegesség után.
A Kurir nem hivatalos információi szerint ez Szerbia válasza arra a megállapodásra, amelyet néhány nappal ezelőtt Horvátország, Albánia és a nemzetközi jog szerint el nem ismert Koszovó írt alá a védelmi együttműködés területén.
Mivel Horvátország és Albánia NATO-tagok, Magyarország pedig, szintén az Észak-atlanti Szövetség tagja, ezért lehetősége van hasonló kétoldalú megállapodást kötni olyan állammal, amely nem tagja a NATO-nak – ebben az esetben Szerbiával.
– Figyelembe véve a washingtoni változásokat is, Szerbia a déli és közép-európai térségre vonatkozó amerikai vezetésű koncepció részévé válik. Mivel Magyarország NATO- és EU-tag, ez a lépés mindenképpen pozitív politikai visszhangot kelt majd az euroatlanti közösségben. A szövetség logikus következménye a két ország közötti kapcsolatok fejlődésének, és jelenleg úgy tűnik, hogy egy átfogó katonai-politikai együttműködési platformként fog működni, amelynek pozitív gazdasági hatásai is lesznek. Magyarországon keresztül Szerbia közvetetten csatlakozik a közép-európai védelmi kezdeményezéshez
– magyarázta Obradović, majd hozzátette:
– Ez Szerbia megfelelő és arányos válasza az Albánia, Horvátország és a nemzetközileg el nem ismert Koszovó közötti memorandumra. Ennek értelme abban áll, hogy egy euroatlanti, demokratikus államra, Magyarországra támaszkodik
– írta internetes kiadásában a szerb kormányközeli Kurir.
2025.03.21 22:37:31