A vészharangok megszólalnak, amikor a gyerekek mesterséges intelligenciával való interakciójáról van szó
Az emberekhez hasonlóan beszélni tudó mesterséges intelligencia technológiák jelentősen befolyásolhatják a gyerekek viselkedését és döntéshozatali folyamatait. A gyerekek, különösen a 10 év alattiak, valódi emberekként érzékelik a mesterséges intelligencia alkalmazásait, és ki vannak téve a félrevezetésnek.
Mesterséges intelligencia-alapú csevegő alkalmazások jelentős hatással lehetnek, különösen a gyermekekre. Ezek a technológiák alakítják a gyerekek döntéshozatali folyamatait, környezetérzékelésüket, ugyanakkor komoly kockázatokat is rejtenek magukban. Ezekre a kockázatokra példa az Egyesült Államok Florida államában fordult elő az elmúlt hónapokban. Egy anya beperelt egy mesterséges intelligencia-alapú csevegő alkalmazást fia tragikus halála miatt. Az az állítás, hogy egy gyermek az alkalmazáson keresztül kapott válaszok hatására vetett véget életének, más szintre emelte a technológia biztonságával és használati korlátaival kapcsolatos aggodalmakat.
Az eset által feltárt tények azt mutatják, hogy jobban fel kell hívni a figyelmet az AI-botok gyermekekre gyakorolt hatásaira és lehetséges veszélyeire. Ez a helyzet nemcsak a technológia előnyeire hívja fel a figyelmet, hanem azokra a kockázatokra is, amelyeket nem megfelelően kezelnek.
Tehát mennyire biztonságosak a mesterséges intelligencia által támogatott technológiák a gyerekek életében? Hogyan befolyásolják az ilyen technológiák a gyerekek döntéshozatali készségeit? Ennél is fontosabb, milyen kockázatokkal jár, ha a gyerekek valódi embereknek tekintik az AI-botokat?

A 10 éven aluli gyerekek vonzódnak a mesterséges intelligenciához és barátnak, útmutatónak tekintik. Ez az ártatlannak tűnő kapcsolat azonban a vártnál nagyobb veszélyt rejt magában. Az ebbe a korcsoportba tartozó gyerekek különösen veszélyeztetettek, mivel még nem fejlődtek ki teljesen a tények és a fikció megkülönböztetésének képessége, az internet és a technológia működése és eredményei, hogyan értékeljék az általuk talált tartalmat és útmutatást, és hogyan védjék meg magukat.
Ennek a veszélynek konkrét példája volt a múlt hónapban, amikor egy anya egy MI chatbotot hibáztatott fia öngyilkosságáért. A gyerek mesterséges intelligenciával folytatott hosszas beszélgetések után öngyilkos lett. A perben azt állították, hogy a bot „hiperrealisztikus” és nem megfelelő tartalommal befolyásolt gyerekeket. Bár a cég sajnálatát fejezte ki az eset miatt, nem tett egyértelmű lépéseket a biztonságosabb struktúra kialakítása érdekében.
A napról napra fejlődő mesterséges intelligencia technológiák továbbra is mély nyomokat hagynak a gyerekek életében. Az azonban, hogy ezek a nyomok pozitívak vagy negatívak lesznek, közvetlenül kapcsolódik a technológia kezeléséhez. Az USA-ban történt incidens nem csak a mesterséges intelligencia, hanem a szülők öntudatlan hozzáállásának is köszönhető:
A technológia és az internet ellenőrizetlen használata erőszakhoz, szexualitáshoz, félelemhez vezethet. Növeli a tematikus tartalommal való találkozás kockázatát. Ezért elengedhetetlen, hogy a családok növeljék technológiai ismereteiket, és szorosan figyelemmel kísérjék gyermekeiket.

Milyen kockázatokat rejt magában a gyerekek mesterséges intelligenciával való kapcsolata?
A gyermekek mesterséges intelligencia robotokkal való hosszan tartó interakciója negatívan befolyásolhatja szociális fejlődésüket. Mert az emberekkel való kapcsolattartás kulcsszerepet játszik a szociális készségek fejlesztésében. A mesterséges intelligencia felé forduló gyermekek azonban elszigetelődhetnek a külvilágtól, és szembesülhetnek a társadalmi elszigetelődés kockázatával. A szülőknek óvatosnak kell lenniük ezzel a kérdéssel:
A szociális készségek fejlesztésének legfontosabb tényezője az interakció, amelyet a gyerekek társaikkal, családjukkal alakítanak ki. Vagyis minél több kapcsolatfelvételi lehetőség van a külvilággal és az emberekkel, annál jobban táplálkozik a szociális készségek fejlesztése. Ezért a mesterséges intelligenciával, mint a társadalmi élettől elszigetelt területtel kialakított interakció időtartama és gyakorisága gátolhatja a szociális készségek fejlődését, és megnehezítheti a gyerekek kommunikációját és interakcióját ezen a ponton a külvilággal. Az ellenőrzés és a korlátozott használat a kockázat minimalizálásának legfontosabb lépései.

Veszélyezteti a gyerekek magánéletét?

Az AI-ra való túlzott támaszkodás komolyan veszélyeztetheti a gyermekek magánéletét is. Amikor a gyerekek embernek tekintenek egy MI-botot, nem haboznak megosztani személyes adataikat. Ez a helyzet mély sebeket okozhat a biztonság és a magánélet felfogásában.
A gyermek túlzott bizalma a mesterséges intelligenciában gyakran előfordul. Ez az érdeklődés hiányát jelzi. Amikor a technológia egy gyerek számára menekülési lehetőséggé válik, ajtót nyithat egy veszélyekkel teli világ felé.
Folyamatosan, életkorának megfelelően adatvédelmi oktatásban kell részesíteni a gyermeket, és éreztetni kell vele, hogy a szülei minden helyzetben mellette állnak. Ha nincs szülői támogatás és tudatosság, akkor nemcsak a virtuális tér, de sajnos a külvilág is komoly kockázatokat jelent a gyerekek számára.
A szülők ne hagyják magukra gyermekeiket a technológiával, és fel kell hívniuk a figyelmet az internet veszélyeire. Ráadásul, Szükséges kommunikációs és bizalom környezetet teremteni az iskolán belül, hogy a gyerekek megosszák egymással a tapasztalt problémákat.

S.Gy.


2025.03.22 22:00:14


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!