Szabadulhat majd egy év után Suha György konzul
Már 332 napja van előzetesben a Külügyminisztérium volt alkalmazottja, a tiszteletbeli konzul Suha György. A gyanúsított előzetes letartóztatását, azaz a legszigorúbb kényszerintézkedését az első fokon eljáró bíróság nem tartja indokoltnak, legalábbis március 5-én ez a verdikt született és tette közzé az előzetesben lévő Suha családja a közösségi oldalukon.
A poszt így szól. Ügyvédem indítványának az elsőfokú bíróság részben helyt adott, bűnügyi felügyeletemet rendelte el. Az ügyészségnek 3 napja van fellebbezni a végzés ellen. Ha megteszik a döntés a másodfokú bíróság kezében lesz-írta a Suha család.



A bírósági döntés ellen az ügyészség fellebbezett úgy tudjuk, dehogy mit azt maga Suha György ügyvédei sem tudják, mert nem kaptak semmit. Tény kérdése, hogy a nyomozóhatóság a tanúk befolyásolására nem tud hivatkozni, mert mindenkit meghallgattak. A bizonyítékok eltüntetésére is már megmosolyogtató lenne hivatkozni, hisz ha 332 nap alatt nem sikerült begyűjteni mindent, akkor már ezután sem fog sikerülni. Nagy kérdés, hogy a szökés elrejtőzés veszélye menyire állja majd meg a helyét a másodfokú bíróságon, mert Suha György nemcsak magyar de francia állampolgár is. Bár ezt nyomkövetővel át lehet hídalmi, meglehet akadályozni a szökést, így nagy kérdés milyen döntés születik.

Mint ismeretes tavaly májusban csaptak le a nyomozó ügyészek S.Györgyre és vették őrizetbe. A neves 60 éves diplomata azóta is előzetesben van és a nyomozás lassan halad, hisz a tanú meghallgatása csak nem rég fejeződött be, ez 9 embert érintett. Mindez pedig akadályozta S.György szigorú kényszerintézkedésének az enyhítését, hisz a bíróság és a vádhatóság is joggal hivatkozhat ilyenkor a tanúk befolyásolására.

S.György pár hónappal ezelőtt , némi segédlettel a közösségi oldalon kezdte el megosztani észrevételeit és aggodalmát és ebből bizony sokkal többet megtudni, az ügyről és az eseményekről, mint a hivatalos közleményekből.

A Pestisrácok anno kérdéseket küldött az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészségnek (KNYF), de Kovács Katalin főügyészségi ügyész, szóvivő mindössze ennyit válaszolt:


Tájékoztatom, hogy a megkeresésére válasz nem adható-közölte a szóvivő.



Azaz az ügyről ennek tudatában mindenki azt hihette , hogy itt valami nagy államtitkos estéről lehet szó. Ezért nem mondható semmi S-ügyéről.

Nos S.György esete egyre érdekesebb. Kiderült ugyanis, hogy az óvadék kérelmét azért utasították el, mert hamarosan most januárban befejeződik a nyomozás. Nos ez erős költői túlzás lett. Hisz a tanúk felét ekkor még meg sem hallgatták, ezt maga S.György közölte a közösségi oldalán. S, György éppen ezért levelet írt a Legfőbb ügyésznek is.

A 60 éves S. Gy. a rendszerváltozást követően rendőrségi szóvivő, majd Horn Gyula miniszterelnök sajtótitkára volt. Dolgozott a Kövér László-féle Országgyűlésnél, majd 2010-et követően az idővel Szijjártó Péter vezetése alá kerülő külügynél. Címzetes egyetemi tanár, magyar-francia kettős állampolgár.2015-ben a tiszteletbeli konzuli hálózatért felelő miniszteri biztossá nevezték ki a külügyben. 1997 óta Gambia tiszteletbeli konzulja,2005-től a nyugat-afrikai ország bécsi ENSZ-képviselője. 2009-től a Magyarországra akkreditált tiszteletbeli konzulok testületének elnöke. 2023 nyarán a Közép-afrikai Köztársaság őt kérte fel, legyen belgrádi nagykövete.

S.Györgyöt egy vádalkut kötő konzul vallomása alapján vették őrizetbe és helyezték előzetesbe. A rigójános tanú egyébként maga követett el súlyos csalásokat, követett el korrupciót és ígért konzuli státuszt pénzért cserébe. S.Györgyöt feltehetőleg személyes bosszúból nyomta fel ez a bukott konzul.

(Csákány)
2025.03.17 11:44:35
További hírek Belföld témában


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!