Túl az első bírói tüntetésen
Rendjén meg volt az első bírói tüntetés Magyarországon. A vártnál jóval nagyobb, tízezer főt is elérő tömeg gyűlt össze szombat délután a Magyar Bírói Egyesület tüntetésére, az első olyan demonstrációra, amelyet bírók szerveztek Magyarországon. Bár a Facebookon mindössze ezren jelezték a biztos részvételüket, végül a Kossuth téren összegyűlt, majd az Igazságügyi Minisztérium elé vonuló tömeg hosszában megtöltötte a Nádor utcát.

A tiltakozók a szervezők kérésének megfelelően pártzászlót, pártlogót nem hoztak magukkal, kizárólag szakmai-társadalmi szervezetek mentek el. Láttuk a Pedagógusok Demokratikus (PDSZ) molinóit, a legtöbb tüntetőnél a mabie fehér zászlója volt. Illetve több sárga rózsát formázó papírvirágot tűztek a kabátjukra, az aHang civil szervezet előtte sárga virágokat vitt a közeli bíróságok elé.
– Ha nem merem kimondani azt amiben hiszek, nincs jogom hinni benne- fogalmazott Boros Katalin Mabie-elnök a IM épülete előtti pódiumon. Emlékeztetett: ahogy egykor Martin Luther Kingnek is volt egy álma úgy az ő álmuk, hogy a bíróságok függetlensége soha ne kerüljön veszélybe.
A Mabie országos választmánya még januárban döntött úgy, hogy a bírói függetlenség védelmében februárban az utcára vonulnak. Mint az elhangzott szabályerősítő, ritka kivétel, hogy a bírók tüntessenek, ez akkor jobbára akkor történik meg amikor már úgy látja a szakma, hogy más módon nem tudja megvédeni az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Ahogy ez korábban Lengyelországban, most pedig Magyarországon is történt, ahol – a most felszólalók elmondásából kiderül, hogy a kétharmados politikai hatalom 2011 óta lépésről-lépésre próbálta saját akarata alá vetni az igazságszolgáltatást, így a bírók tevékenységét szabályozó törvények farigcsálásával és az igazságszolgáltatásban dolgozók életkörülményeinek rendezetlenségével és a politikai egyértelmű törekvésével hogy elmossa a határt a végrehajtó hatalom és az igazságszolgáltatás között mára közvetlen veszélybe került az igazságszolgáltatás függetlensége.
A rendezvényre eljött több európai bírói szervezet vezetője. Mikael Sjoeberg, az Európai Bírói Egyesület (EAJ) elnöke úgy fogalmazott, hogy az, hogy a bírók nem gyakran tüntetnek az utcán, az, hogy most demonstrálnak azt mutatja, hogy a jogállamiság a végsőkig kihívásnak van kitéve. Az Európai Bírói Egyesület az utóbbi években a Mabie jelzései nyomán több állásfoglalást fogadott el, karácsonykor pedig levélben fordultak Tuzson Bence szakminiszterhez, hogy nem tisztességes a kilátásba helyezett bírói béremelést összekötni azzal, hogy a bírók elfogadják-e az IM reformjavaslatát.
Itt Mikael Sjoeberg arra utalt, hogy az Orbán-kormány sugallatára 2024 novemberben az Országos Bírói Tanács (OBT) négyoldalú megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium (IM), az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a Kúria elnökével. A megállapodás a bírói bérek régóta szorgalmazott emelését a kormány igazságszolgáltatási „reformjának” támogatásától tette függővé. Úgy hogy a „reform” elemei csak vázlatosan ismeretek, így az OBT gyakorlatilag biankó csekket adott volna a kormányzatnak, hogy a fizetésemelés ellenében saját kénye-kedve szerint szervezze át a bíróságok működését.
A megállapodás rendkívül éles tiltakozást váltott ki, a Mabie szerint „a szervezeti átalakítással kapcsolatos kormányzati tervek támogatása nem lehet a kormányzat által is elismerten szükséges béremelés ára!” – írta a Mabie.
A megállapodás hírére lemondott bírói tisztségéről Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék tanácselnöke, rajta kívül csaknem kétszáz bíró, illetve igazságügyi alkalmazott tiltakozott a megállapodás ellen.
A tiltakozást tüzelte, hogy napvilágot látott egy belső megbeszélés hangfelvétele, amint a kormánnyal kötött alkut aláírt OBT-elnök, Szabó Péter azt fejtegette, hogy „felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt”, továbbá úgy vélekedett, hogy ha nem engedtek volna a minisztériumnak, nem lett volna fizetésemelés, továbbá azt is közölte, hogy mindezt ő nem tartja zsarolásnak, hanem a „végrehajtó hatalom normális ügymenetének” Az alkut aláíró Szabó Péter OBT-elnök a tiltakozás nyomán végül lemondott, utódjává Pecsenye Csabát választották meg, aki OBT tagként nem szavazta meg az alkut.
Duro Sessa nemzetközi bírói egyesület (IAJ) elnöke a hatalmas tömeget látva rról beszélt, a bírók nem a saját érdekükben tüntetnek, hanem a polgárokért, és emlékeztetett rá, hogy szervezete, a világ legnagyobb bírói egyesülete, 2023-ban a nemzetközi bírói függetlenség díját az akkori Mabiénak adta.
A függetlenség a bírónak létszükséglet, mint a levegő -mondta Duro Sessa aki magyarul „Éljen bírák függetlensége” kiáltással fejezte be a beszédét.
(Cs.T.)
2025.02.23 22:56:52