Iványiék helyzete rosszabb nem is lehetne
Válságos helyzetben van a közismert lelkész Iványi Gábor egyháza. Már csak két iskolája maradt, és a NAV inkasszózta a 455 millió forintos alapnormatívát is, így csak a civil adományok segítik a túlélést.


„Rosszabb már nem is lehetne” – az Iványi Gábor lelkész vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség által fenntartott intézmények anyagi helyzete.

Mint ismert a MET iskoláiba túlnyomórészt sajátos nevelési igényű és hátrányos helyzetű gyerekek jártak: amíg tehették.

A kormányhivatal tanévkezdéskor a két budapesti, valamint a szegedi iskolájuktól megvonta a működési engedélyt, ami egyet jelentett a bezárással. Az abaújkéri iskolát a Szerencsi Szakképző Központ, a vásárosnaményi járáshoz tartozó Márokpapiban lévő iskolát a Kisvárdai Szakképző Centrum vette át. A tucatnyi tagintézményből és különböző szintű iskolából álló hálózatból mára csak az orosházi és a dunaújvárosi közoktatási intézmény maradt a MET fenntartásában. Az egyház és a szintén Iványi Gábor által vezetett Oltalom Karitatív Egyesület ezeken kívül három idősotthont, négy hajléktalanellátó intézményt, egy kórházat és egy főiskolát működtet még.

A MET-hez érkező visszajelzések alapján a Budapesten szélnek eresztett gyerekek jelentős része a kényszerűségből keresett másik iskolában nem jut hozzá ahhoz a biztonságos, elfogadó oktatási közeghez, speciális képzéshez, amit a helyzete indokolttá tenne.

Az egyház közleménye hangsúlyozta, hogy mire a szegedi intézmény megkapta az azonnali jogvédelmet, amely elismerte a bezárás jogtalanságát, a kormányhivatal rendeletei és a MET anyagi ellehetetlenítése miatt az újranyitás esélytelenné vált. Több hétig tartó keresgélés után végül 38 különböző iskola vette át a gyerekeket. A kiscsoportos, személyre szabott oktatást, fejlesztést azonban szinte sehol sem tudják biztosítani.

A szegedi Wesley alapítványa ezért indított fejlesztőprogramot Esélyteremtő Ház néven az iskola épületében. Ennek célja, hogy minden tanulási, beilleszkedési nehézséggel küzdő gyermek számára megteremtsék a fejlődés lehetőségét, és megőrizzék, tovább vigyék a szegedi iskola szakmailag elismert pedagógiai programját.

Ahogyan arról többször írtunk, a MET súlyos anyagi gondjai abból fakadnak, hogy a testvérközösséget megfosztották eredeti egyházi státuszától, így az azzal járó kiegészítő állami támogatástól is. Annak ellenére, hogy az eljárást az Alkotmánybíróság és Emberi Jogok Európai Bírósága is jogsértőnek minősítette, a MET máig nem került vissza az úgynevezett bevett egyházak körébe.

A felhalmozott tartozásokra hivatkozva az adóhatóság inkasszóval terhelte meg a MET számláit.

A Népszavával közölt információ szerint a Magyar Államkincstár – visszavonva saját határozatát, amely szeptember 1-től megszüntette a normatíva utalását a még működő közoktatási intézmények számára is – a közelmúltban hiába folyósított visszamenőlegesen 455 millió forintos alapnormatívát, ez az összeg is a NAV-hoz került a MET számlája helyett.

A MET hatodik hónapja egyetlen forint állami normatívához sem jut hozzá, az államtól átvállalt feladatokra törvény szerint járó támogatásokat a NAV azonnal inkasszálja.

Az Oltalom Karitatív Egyesületnek felajánlott 107 millió forintos egyszázalékos támogatás is erre a sorsa jutott. A MET kérelmét az egyszázalékos és a korábban elvont pályázati pénzek visszautalására az adóhatóság elutasította.

Közben hatóság elleni erőszak címén börtönbüntetéssel fenyegető eljárás is folyik Iványi Gábor, a mellette kiálló Donáth Anna, a Momentum volt elnöke, Gurmai Zita szocialista parlamenti képviselő, Szél Bernadett volt LMP-s, majd független parlamenti képviselő és Herényi Károly korábbi MDF-es politikus ellen.

A személyesen vitt adományokat – főként tartós élelmiszert – a józsefvárosi Dankó utcába várják, a pénzbeli felajánlásokat pedig a Szalmaszál a Hajléktalanokért Alapítvány számlaszámára: ahhoz nem fér hozzá az adóhatóság.


(G.M.)
2024.11.21 21:34:06


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!