Még mindig kevés az önkormányzati rendész
Január eleje óta csak három fővel nőtt a BKK rendészeinek létszáma így jelenleg 42 fővel dolgoznak, de még továbbra is messze van a 75 fős kitűzött létszám. Állítólag leszerelés is volt már. Feladat ugyanakkor egyre több lenne hisz csak Budapesten van több mint 4600 megálló. .
Januárban közel 1500, vagyis majdnem napi 50 alkalommal intézkedtek a BKK-rendészet munkatársai Budapesten.Ez idő alatt a rendészek több mint 15 járművet és 21 ezer megállót ellenőriztek.

A terv, hogy első körben a rendészeti osztály 75 fővel garantálná az utasok biztonságát. A BKK rendészeti osztálya januárban 39 fővel kezdte meg működését (33 rendész és 6 rendőr), jelenleg pedig 36 rendész és 6 rendőr, azaz összesen 42 fővel dolgozik a testület.<

Úgy tudjuk bár folyamatosan emelkedik a létszám azért vannak leszerelők is.

A BKK honlapja szerint a városban 4630 megálló van, és naponta 2300 járat közlekedik, így potenciális beavatkozási terület akad bőven. Ennek a testületnek kellene tehát arra ügyelnie, hogy senki ne vétsen a közösségi közlekedés szabályai ellen, senki ne veszélyeztesse, zaklassa a többi utast, és mindenki megfelelő állapotban szálljon a járművekre. A Főpolgármesteri Hivatal konkrét statisztikákat nem közölt, de azt jelezte, hogy ittas, szennyezett ruházatú és rendbontó utassal szemben többször volt szükség beavatkozásra, illetve a megállókban történő koldulás miatt is volt már szükség a rendészekre.

A testület működésével kapcsolatban az utasokat leginkább érintő kérdés, hogy milyen módon kérhetnek segítséget. Márciusra ígérik, hogy megjelenik a segélyhívó gomb a Budapest GO applikációban, amin keresztül lehet majd riasztani a rendészeket. Addig a Fővárosi Ügyeleti és Irányító Központot kell keresni a 06-1/301-7500-s telefonszámon, vagy közvetlenül a járművezetőnél kérhetnek segítséget az utasok.

Az utazási szabályok megsértése esetén viszont saját jogkörben eljárhatnak a rendészek, leszállíthatják a rendetlenkedő vagy zaklató, fenyegető, agresszív utasokat. A szociálisan nehéz helyzetben lévő embereket viszont nem hagyják magukra, ha le is szállítják őket, riasztják az illetékes szociális ellátó szervezetet, és megvárják, amíg kiérkeznek a szakemberek.

Az viszont nem egyértelmű, hogy a szociális ellátásra nem szoruló, de az utazásból kizárt utasokat hogyan akadályozzák meg abban, hogy visszaszálljanak a következő járműre. A hivatalos válasz szerint tájékoztatják őket arról, hogy csak akkor folytathatják az utazást, ha megfelelnek az utazási feltételeknek. Vagyis a rendész is csak reménykedhet benne, hogy szavai értő fülekre találnak.

(GM)
2025.03.06 00:07:48


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!