Az előzetes hitelkalkuláció előnyei
Bármit készülünk vásárolni, amelyhez anyagi kiegészítés szükséges, alaposan át kell gondolnunk a döntésünket. Ha gépjárművet készülünk venni, mindenképp az anyagai lehetőségeinkhez mérten válasszunk.
Gyakran előfordul, hogy a vevők nem rendelkeznek elég pénzzel ahhoz, hogy gépjárművet vásároljanak. Ekkor lehetőségük van arra, hogy valamilyen pénzintézet segítségét kérjék.
Ha a leendő vásárló él ezzel a lehetőséggel, tisztában kell lennie vele, hogy mennyi idő alatt és mekkora összegekben kell törlesztenie. Ezt könnyedén megteheti az interneten található autóhitel-kalkulátorral.
Megfontolt gépjárműlízing
Szükséges tisztáznunk, hogy a gépjárműhitel ma már csak a köznyelvben jelent hagyományos hitelezést. Amennyiben gépjárművásárláskor folyamodunk kölcsönhöz, nem hitel-, hanem lízingszerződést kötünk.
Lízingszerződés megkötésekor a gépjármű nem kerül a lízingbevevő tulajdonába. Birtokba veheti az autót az adásvételi szerződés megkötése után, és üzembentartóként őt terheli a felelősség. Azonban a tulajdonos az a pénzintézet lesz, akitől a hiányzó összeget a vevő felvette. Ez a bank lízingbeadóként jelenik meg az ügyletben.
Ő adja a vevő birtokába a gépjárművet, mégpedig meghatározott futamidő alatt, konkrét összegben fizetendő lízingdíj fejében. Amennyiben a vevő a szerződésnek megfelelően teljesít, a lízing lejártakor az autó kikerül a bank tulajdonából. Hogy kié lesz, az attól függ, hogy nyílt vagy zárt végű-e a lízing.
Miért szűnt meg a klasszikus autóhitelezés?
Az elmúlt években történt jogszabályváltozások kivezették a gépjárműpiacról a klasszikus hitel jogintézményét. Ez a gazdasági ügylet azt jelentette, hogy a kellő anyagi források híján lévő vevő a bankhoz fordult. A bank pedig, hogy a vevő meg tudja vásárolni az álomautóját, kamattal terhelten a hiteligénylő rendelkezésére bocsátotta a hiányzó összeget.
A hitelszerződés és az adásvételi szerződés megkötésével az új vevő rögtön a gépjármű tulajdonosává vált. Aminek abban az esetben nem volt jelentősége, ha a vevő időben és megfelelő összegben fizette a törlesztőrészleteket.
Azonban ha a visszafizetések elmaradtak, akkor a hitelt folyósító pénzintézet körülményes úton kaphatta vissza a kiadott összeget. Ugyanis csupán nehézkes jogi eljárás után tudta lefoglalni és értékesíteni a hitel tárgyát képező autót.
A folyósító pénzintézetek nagyobb biztonságát szolgálja a lízing, azonban megelőzhetőek a kellemetlenségek, ha az autóhitel-kalkulátorral előzetesen felmérjük a lehetőségeket.