Családias gyermekmeghallgatási módszert vezetnek be
2016-06-29 00:04
Az igazságszolgáltatási eljárásban új, gyermekbarát módszert vezetnek be izlandi minta alapján.
Székely László ombudsman szerint az utóbbi hónapok megrázó gyermekbántalmazási, zaklatási esetei újra és újra azt is megmutatták, hogy kulcskérdés a gyermekek legfőbb érdekeire figyelemmel lévő, komplex meghallgatási módszerek léte és alkalmazása.
Szombathelyen indult el a kísérleti projekt az izlandi módszer magyar sajátosságokat figyelembe vevő meghonosítására.
Az úgynevezett Barnahus („gyerekház”) modell egy interdiszciplináris, tárcaközi együttműködésen alapuló, komplex, a gyermek legfőbb érdekét és a gyermeki jogok érvényre jutását biztosító módszer, amelyet először Izlandon vezettek be 1999-ben. A Barnahus ház a hagyományos kihallgatóhelyektől elkülönült, családi házas környezetben található, a berendezésében, színeiben az egyes korosztályok igényeihez igazodik.
A Barnahus keretében nemcsak az igazságszolgáltatási meghallgatásokat folytatják le a meghatározott interjúprotokoll alapján, hanem a szakemberek folyamatos kutatómunkát, utánkövetéses vizsgálatokat végeznek, módszertani és képzési feladatokat is ellátnak.
Súlyos pszichés bántalmakat okozhat egy gyereknek, ha a vele szemben elkövetett zaklatásról, bántalmazásról, szexuális erőszakról háromszor-négyszer is be kell számolnia a hatóságok meghallgatásain, ezzel újra átélve a traumát.
Az izlandi modell előnye, hogy elkerüli az ismétlődő meghallgatás miatti traumát, a szakemberek egy új típusú együttműködésen alapulva, közösen és gyermekbarát módon végezhetik munkájukat, folytathatják le a vizsgálatokat és alkalmazhatják a válsághelyzeti támogatást.
Európában eddig csaknem 120 Barnahus ház létesült, főként a skandináv országokban, de 15 éve működik a modell Zágrábban és Amszterdamban is. Jelenleg Európa 24 országa tervezi bevezetni, a 24-ből pedig 12 ország – köztük Magyarország is – igen közel jár a megvalósításhoz – közölték.