Nagy a baj az Unió megelégelte a sorozatos magyar jogsértéseket
2018-06-26 00:41
Indokoltnak látja az Európai Parlament illetékes szakbizottsága a hetes cikkely megindítását Magyarország ellen! A belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottsága (LIBE) ugyanis nagy többséggel fogadta el a jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló különjelentést, amelyet egy holland zöldpárti képviselő, Judith Sargentini készített. A jelentés szerint ugyanis fennáll a veszélye az európai értékek súlyos és módszeres megsértésének Magyarországon.
A szavazáson 56 képviselő vett részt: 37-en támogatták a számos ponton módosított tervezetet, 19-en ellene voksoltak, senki nem tartózkodott. A Fidesz-KDNP-s politikusok önálló módosító indítványainak nagy többségét elvetette a szakbizottság. A Judith Sargentini zöldpárti jelentéstevő által összeállított dokumentum ezután várhatóan ősszel kerül a plenáris ülés elé.
Még áprilisban, a választások után tartották az első vitát Magyarország „hetes cikkes” jelentéséről az Európai Parlament emberi jogi szakbizottságában. A jelentés április 11-i verziója a többi európai uniós kormány elé utalja Magyarországot, hogy ők is döntsék el: van-e egyértelmű kockázata annak, hogy súlyosan sérül nálunk a jogállamiság és az Európai Unió alapértékei. Ha pedig a kormányok úgy látják, hogy igen, akkor ajánljanak egy megoldást Magyarországnak. A holland zöldpárti európai parlamenti képviselő, Judith Sargentini szerint, aki összeállította a jelentést, ugyanis fennáll ez a kockázat.
Erre a következtesére csaknem egyévi munka után jutott, az összes többi parlamenti frakció által kijelölt képviselőkkel, szakértőkkel egyeztetve, budapesti látogatások és brüsszeli és strasbourgi meghallgatások után. Ez az első alkalom, hogy egy ilyen jelentés születik az Európai Parlamentben. Öt olyan konkrét példát emelt ki, amelyek alátámasztják a véleményét:
2012-től kezdve korlátozták az alkotmánybíróság mozgásterét, a bíróságok pedig nagyobb mértékben a végrehajtó hatalom befolyása alatt vannak, mint korábban, újságok zárnak be, sok sajtóterméket állami hirdetéseken keresztül befolyásol a kormány, a CEU-törvény sérti az oktatás szabadságát, a bejegyzett egyházaktól vonták meg a regisztrációt, a civil szervezetek jelentős mértékben azt tapasztalják, hogy az állam korlátozza a mozgásterüket, csökkenti a finanszírozásukat, és ujjal mutogat rájuk, nevezetesen külföldi hatalmak ügynökeinek nevezik őket a kormány képviselői. Pedig valójában a civil szervezetek a jól működő demokrácia alapját jelentik.